| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Planowanie i rozliczanie pracy pracowników, którzy mogą pracować w święta w maju

Planowanie i rozliczanie pracy pracowników, którzy mogą pracować w święta w maju

Pracowników obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Pracują oni w równoważnym systemie czasu pracy. Chcemy, aby nasza cukiernia była czynna w święto 1 maja. W ubiegłych latach ten dzień pracownicy mieli wolny. Czy obowiązuje nas zakaz pracy w święta? Jeśli nie, to jak rozliczyć pracownikom pracę w święto 1 maja – pyta Czytelnik z Łodzi.

Państwa firmy, tj. cukierni, nie dotyczy zakaz pracy w handlu, ponieważ obejmuje on zakaz pracy w placówkach handlowych, a nie lokalach, które pełnią funkcję usługową, tak jak cukiernia. Planując pracę pracownikom w święto 1 maja, trzeba w grafiku zapewnić im w zamian inny dzień wolny.

Zakaz pracy w święta dotyczy wyłącznie placówek handlowych (art. 1519a § 1 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Pojęcie „placówka handlowa” nie zostało zdefiniowane w Kodeksie pracy, ale można przyjąć, że obejmuje wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa – zarówno hurtowa, jak i detaliczna (stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 13 grudnia 2010 r., GPP-87-4560-82-1/10/PE/RP). Są to zatem placówki, które kupują wyroby w celu ich odsprzedaży. Cukiernie, oprócz sprzedaży oferowanych przez siebie produktów, pełnią funkcję usługową. Ponadto, ze względów społecznych, w dniach świątecznych powinny być czynne tak, jak w innych dniach. Mogą zatem Państwo zaplanować pracownikom swojej sieci cukierni pracę w święto 1 maja.

Pracowników zatrudnionych w cukierni nie obowiązuje zakaz pracy w święta.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Jeżeli w Państwa firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy odpowiadający poszczególnym miesiącom, to na zbliżający się okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 maja 2015 r., trzeba zaplanować pracownikom pracę w święto (1 maja). W związku z wyznaczeniem pracy w święto 1 maja – w grafikach czasu pracy trzeba pracownikom wyznaczyć inny dzień wolny.

Pracownikom nie można planować pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak w Państwa przypadku praca w święta jest dozwolona.

Jeżeli zaplanują Państwo pracownikom pracę w święto 1 maja i w zamian za to inny dzień wolny, to nie będzie to praca w godzinach nadliczbowych. Nie trzeba będzie zatem rekompensować pracownikom pracy za 1 maja.

Wymiar czasu pracy na maj 2015 r. należy wyliczyć w następujący sposób:

Krok 1. pomnożyć 40 godz. przez liczbę pełnych tygodni w okresie rozliczeniowym

W okresie rozliczeniowym od 1 maja do 31 maja 2015 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem:

40 godz. x 4 tygodnie = 160 godz.;

Krok 2. dodać 8 godz. z tytułu każdego dnia przypadającego od poniedziałku do piątku wykraczającego poza pełne tygodnie

W okresie rozliczeniowym od 1 maja do 31 maja 2015 r. jest 1 taki dzień – 29 maja, a zatem:

160 godz. + 8 godz. = 168 godz.;

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Zofia Gan

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »