REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowanie i rozliczanie pracy pracowników, którzy mogą pracować w święta w maju

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
Planowanie i rozliczanie pracy pracowników, którzy mogą pracować w święta w maju. / Fot. Fotolia
Planowanie i rozliczanie pracy pracowników, którzy mogą pracować w święta w maju. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracowników obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Pracują oni w równoważnym systemie czasu pracy. Chcemy, aby nasza cukiernia była czynna w święto 1 maja. W ubiegłych latach ten dzień pracownicy mieli wolny. Czy obowiązuje nas zakaz pracy w święta? Jeśli nie, to jak rozliczyć pracownikom pracę w święto 1 maja – pyta Czytelnik z Łodzi.

Państwa firmy, tj. cukierni, nie dotyczy zakaz pracy w handlu, ponieważ obejmuje on zakaz pracy w placówkach handlowych, a nie lokalach, które pełnią funkcję usługową, tak jak cukiernia. Planując pracę pracownikom w święto 1 maja, trzeba w grafiku zapewnić im w zamian inny dzień wolny.

Autopromocja

Zakaz pracy w święta dotyczy wyłącznie placówek handlowych (art. 1519a § 1 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Pojęcie „placówka handlowa” nie zostało zdefiniowane w Kodeksie pracy, ale można przyjąć, że obejmuje wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa – zarówno hurtowa, jak i detaliczna (stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 13 grudnia 2010 r., GPP-87-4560-82-1/10/PE/RP). Są to zatem placówki, które kupują wyroby w celu ich odsprzedaży. Cukiernie, oprócz sprzedaży oferowanych przez siebie produktów, pełnią funkcję usługową. Ponadto, ze względów społecznych, w dniach świątecznych powinny być czynne tak, jak w innych dniach. Mogą zatem Państwo zaplanować pracownikom swojej sieci cukierni pracę w święto 1 maja.

Pracowników zatrudnionych w cukierni nie obowiązuje zakaz pracy w święta.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Jeżeli w Państwa firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy odpowiadający poszczególnym miesiącom, to na zbliżający się okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 maja 2015 r., trzeba zaplanować pracownikom pracę w święto (1 maja). W związku z wyznaczeniem pracy w święto 1 maja – w grafikach czasu pracy trzeba pracownikom wyznaczyć inny dzień wolny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownikom nie można planować pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak w Państwa przypadku praca w święta jest dozwolona.

Jeżeli zaplanują Państwo pracownikom pracę w święto 1 maja i w zamian za to inny dzień wolny, to nie będzie to praca w godzinach nadliczbowych. Nie trzeba będzie zatem rekompensować pracownikom pracy za 1 maja.

Wymiar czasu pracy na maj 2015 r. należy wyliczyć w następujący sposób:

Krok 1. pomnożyć 40 godz. przez liczbę pełnych tygodni w okresie rozliczeniowym

W okresie rozliczeniowym od 1 maja do 31 maja 2015 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem:

40 godz. x 4 tygodnie = 160 godz.;

Krok 2. dodać 8 godz. z tytułu każdego dnia przypadającego od poniedziałku do piątku wykraczającego poza pełne tygodnie

W okresie rozliczeniowym od 1 maja do 31 maja 2015 r. jest 1 taki dzień – 29 maja, a zatem:

160 godz. + 8 godz. = 168 godz.;

Krok 3. odjąć 8 godz. z tytułu każdego święta, które przypada w innym dniu niż niedziela

W rozpatrywanym okresie rozliczeniowym jest jedno takie święto, tj. 1 maja. Wymiar czasu pracy należy więc obniżyć o 8 godz., a zatem:

168 godz. – 8 godz. (za 1 maja) = 160 godz.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wymiar czasu pracy w maju 2015 r. wyniesie zatem 160 godzin. Tyle godzin pracy w maju powinni Państwo zaplanować pracownikom. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (K 27/11, Dz.U. z 2012 r. poz. 1110) wymiar czasu pracy obniża również święto, które przypada w dniu wolnym dla pracownika z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Wymiaru czasu pracy nie obniża natomiast Święto Narodowe Trzeciego Maja, które przypada w tym roku w niedzielę. Święto, które występuje w niedzielę, nie obniża bowiem wymiaru czasu pracy (art. 130 § 2 k.p.).

Pracownicy zatrudnieni w cukierni pracują w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym w równoważnym systemie czasu pracy, w którym jest dopuszczalne wydłużenie pracy do maksymalnie 12 godzin na dobę. W okresie rozliczeniowym czasu pracy obejmującym maj 2015 r. pracodawca jednemu z pracowników zaplanował następujący rozkład czasu pracy:

Maj 2015 r.

PN

4 (WŚ)

11 (wolne)

18 (wolne)

25 (wolne)

W

5 (12 godz.)

12 (12 godz.)

19 (12 godz.)

26 (12 godz.)

Ś

6 (12 godz.)

13 (12 godz.)

20 (12 godz.)

27 (12 godz.)

CZ

7 (W5)

14 (W5)

21 (W5)

28 (W5)

PT

1 (8 godz.)

8 (wolne)

15 (wolne)

22 (wolne)

29 (wolne)

S

2 (8 godz.)

9 (12 godz.)

16 (12 godz.)

23 (12 godz.)

30 (12 godz.)

N

3 (WN)

10 (WN)

17 (WN)

24 (WN)

31 (WN)

W5 – wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy,

WN – wolne z tytułu niedzieli,

WŚ – wolne z tytułu święta.

Planując pracownikowi pracę w taki sposób, pracodawca postąpił prawidłowo. Zaplanował bowiem pracownikowi pracę w maju 2015 r. w wymiarze 160 godzin (taki wymiar czasu pracy obowiązuje w tym miesiącu). Mimo że wyznaczył pracownikowi pracę w święto 1 maja, to zapewnił mu za ten dzień inny dzień wolny w grafiku, tj. 4 maja, oraz zachował przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy. Grafik przewiduje również zapewnienie pracownikowi odpoczynków dobowych i tygodniowych oraz nie narusza doby pracowniczej.

Podstawa prawna:

  • art. 130, art. 1511 § 1 pkt 1 lit. b, art. 1519a, art. 15110, art. 15111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662),
  • art. 1 pkt 1 lit. e i lit. f ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 90).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA