REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Jak ustalić wymiar czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego. / Fot. Fotolia
Jak ustalić wymiar czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego wymaga zastosowania pewnego obliczenia. Mnoży się 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni w obowiązującym okresie rozliczeniowym czasu pracy. Do otrzymanej liczby dodaje się iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostających do końca okresu rozliczeniowego (od poniedziałku do piątku). Następnie odejmuje się od otrzymanego wyniku iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w innym dniu niż niedziela.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego

Na podstawie art. 130 § 1 kodeksu pracy, pracodawca ustala obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w następujący sposób:

Autopromocja

1. Mnoży się 40 godzin (norma przeciętnie tygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni w obowiązującym okresie rozliczeniowym czasu pracy.

W tym obliczeniu uwzględnia się tygodnie w rozumieniu art. 128 § 3 pkt.2 kodeksu pracy, które rozpoczynają się w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego i obejmują 7 kolejnych dni kalendarzowych.

W miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym miesiąc kalendarzowy, zawsze mamy pełne cztery tygodnie, które kończą się 28 dnia tego miesiąca. Gdy okres rozliczeniowy np. rozpoczyna się w środę, pełne tygodnie będą kończyły się we wtorek.   

2. Dodaje się do otrzymanej liczby (40 * pełne tygodnie w ramach obowiązującego okresu rozliczeniowego czasu pracy) iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby dni pozostających do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Odejmuje się od otrzymanego wyniku iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby świąt przypadających w innym dniu niż niedziela.

Polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Obniżenie wymiaru czasu pracy o dni nieobecności w pracy

Gdy pracownik z przyczyn usprawiedliwionej nieobecności nie pracował, to pracodawca przy ustalaniu wymiaru czasu pracy musi go obniżyć o liczbę godzin tej absencji, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Przykładowo, pracownik zatrudniony w lutym 2014 r. zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy, gdy wykonuje prace w ramach jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego (obejmującego miesiąc kalendarzowy) przez 5 dni był nieobecny w pracy na skutek choroby. Obowiązujący wymiar czasu pracy w miesiącu lutym 2015 r. wynosi 160 godzin.  

Zgodnie z obowiązującym harmonogramem, pracownik w te dni w czasie, których był chory miał przepracować w sumie 40 godzin (t.j 10 godzin + 10 godzin + 8 godzin + 8 godzin + 4 godziny = 40 godzin). Z uwagi na powyższe wymiar do przepracowania dla wskazanego pracownika ulega obniżeniu do 120 godzin (160 godzin – 40 godzin = 120 godzin). W przypadku przekroczenia tak ustalonego wymiaru czasu pracy w tym okresie rozliczeniowym czasu pracy na skutek wykonywania przez pracownika pracy ponad 120 godzin, będzie można założyć, iż pracował on  w godzinach nadliczbowych. Gdy godziny nadliczbowe nie wynikały z przekroczenia normy dobowej czasu pracy, nie były to godziny pracy w niedzielę czy święto, możemy przyjąć, iż wynikały one z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.  

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Wymiar czasu pracy dla miesięcznych okresów rozliczeniowych w 2015 r. obejmujących miesiąc kalendarzowy, obliczony zgodnie z wyżej przedstawionym wzorem będzie wynosił dla poszczególnych miesięcy:

  1. styczeń – 160 godz.
  2. luty –  160 godz.
  3. marzec – 176 godz.
  4. kwiecień – 168 godz.
  5. maj – 160 godz.
  6. czerwiec -  168 godz.
  7. lipiec – 184 godz.
  8. sierpień – 160 godz.
  9. wrzesień – 176 godz.
  10. październik – 176 godz.
  11. listopad – 160 godz.
  12. grudzień – 168 godz.

Święto wypadające w innym dniu niż niedziela

Święto, jak już wyżej wskazano, które występuje w okresie rozliczeniowym i przypada w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika.

Kiedy dochodzi do przekroczenia normy przeciętnie tygodniowej czasu pracy?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

Okres nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. W takim przypadku pracodawca może żądać od pracownika odpracowania go w całości lub części, ale tylko do końca obowiązującego go okresu rozliczeniowego czasu pracy i nie może to powodować naruszenia przepisów dotyczących odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Różne systemy czasu pracy

Określony w art. 130 kodeksu pracy sposób ustalania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, będzie miał zastosowanie do prawie wszystkich systemów czasu pracy i rozkładów czasu pracy, za wyjątkiem systemu pracy w ruchu ciągłym (art. 138 kodeksu pracy), co wiąże się ze specyfiką tego sytemu, polegającą na możliwości wykonywania pracy w niedzielę, święto oraz możliwość wydłużenia normy dobowej czasu pracy jak i normy średniotygodniowej czasu pracy. Zasady obliczania wymiaru czasu pracy w tym systemie czasu pracy, zostały określone w art. 138 § 3 kodeksu pracy w sposób szczególny w stosunku do regulacji art. 130 kodeksu pracy.

Praca w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia

Inaczej należy również ustalić obowiązujący wymiar czasu pracy w przypadku skrócenia czasu pracy poniżej obowiązujące normy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia (art. 145 kodeksu pracy). W takim przypadku do metody obliczania wymiaru czasu pracy zgodnie z art. 130 kodeksu pracy należy podstawić zamiast 8 godzin i 40 godzin, skrócone normy czasu pracy obowiązujące pracownika np. 7 godzin i 35 godziny.    

Zasady rozliczania czasu pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA