| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego

Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego

Ustalenie wymiaru czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego wymaga zastosowania pewnego obliczenia. Mnoży się 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni w obowiązującym okresie rozliczeniowym czasu pracy. Do otrzymanej liczby dodaje się iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostających do końca okresu rozliczeniowego (od poniedziałku do piątku). Następnie odejmuje się od otrzymanego wyniku iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w innym dniu niż niedziela.

Wymiar czasu pracy w 2015 r.

Wymiar czasu pracy dla miesięcznych okresów rozliczeniowych w 2015 r. obejmujących miesiąc kalendarzowy, obliczony zgodnie z wyżej przedstawionym wzorem będzie wynosił dla poszczególnych miesięcy:

 1. styczeń – 160 godz.
 2. luty –  160 godz.
 3. marzec – 176 godz.
 4. kwiecień – 168 godz.
 5. maj – 160 godz.
 6. czerwiec -  168 godz.
 7. lipiec – 184 godz.
 8. sierpień – 160 godz.
 9. wrzesień – 176 godz.
 10. październik – 176 godz.
 11. listopad – 160 godz.
 12. grudzień – 168 godz.

Święto wypadające w innym dniu niż niedziela

Święto, jak już wyżej wskazano, które występuje w okresie rozliczeniowym i przypada w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika.

Kiedy dochodzi do przekroczenia normy przeciętnie tygodniowej czasu pracy?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

Okres nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. W takim przypadku pracodawca może żądać od pracownika odpracowania go w całości lub części, ale tylko do końca obowiązującego go okresu rozliczeniowego czasu pracy i nie może to powodować naruszenia przepisów dotyczących odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Różne systemy czasu pracy

Określony w art. 130 kodeksu pracy sposób ustalania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, będzie miał zastosowanie do prawie wszystkich systemów czasu pracy i rozkładów czasu pracy, za wyjątkiem systemu pracy w ruchu ciągłym (art. 138 kodeksu pracy), co wiąże się ze specyfiką tego sytemu, polegającą na możliwości wykonywania pracy w niedzielę, święto oraz możliwość wydłużenia normy dobowej czasu pracy jak i normy średniotygodniowej czasu pracy. Zasady obliczania wymiaru czasu pracy w tym systemie czasu pracy, zostały określone w art. 138 § 3 kodeksu pracy w sposób szczególny w stosunku do regulacji art. 130 kodeksu pracy.

Praca w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia

Inaczej należy również ustalić obowiązujący wymiar czasu pracy w przypadku skrócenia czasu pracy poniżej obowiązujące normy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia (art. 145 kodeksu pracy). W takim przypadku do metody obliczania wymiaru czasu pracy zgodnie z art. 130 kodeksu pracy należy podstawić zamiast 8 godzin i 40 godzin, skrócone normy czasu pracy obowiązujące pracownika np. 7 godzin i 35 godziny.    

Zasady rozliczania czasu pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK