| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zasady wprowadzania i stosowania weekendowo–świątecznego systemu czasu pracy

Zasady wprowadzania i stosowania weekendowo–świątecznego systemu czasu pracy

Wśród systemów czasu pracy funkcjonujących w polskim prawie pracy Kodeks pracy wyróżnia weekendowo-świąteczny. Jakie są zasady wprowadzania i stosowania tego systemu?

Wyłączenia ustawowe

Należy nadmienić, iż pracodawca w tym systemie czasu pracy, jest zwolniony z obowiązku udzielania raz na 4 tygodnie, niedzieli wolnej od pracy, o czym stanowi art. 15112 kodeksu pracy.

Określenie dni, w których to, może być wykonywana praca w opisywanym systemie czasu pracy.

Praca w przedmiotowym systemie czasu pracy, może być wykonywana jedynie w piątek, sobotę, niedzielę oraz święto.

Dniami świątecznymi zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 ze zm. oraz z 2010 r. Nr 224, poz. 1459) są: 1 stycznia - Nowy Rok, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy,1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek,  dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,1 listopada - Wszystkich Świętych,11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Warunki wprowadzania i stosowania przerywanego systemu czasu pracy

Praca w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych w tym systemie czasu pracy będzie występowała jedynie w dni, w których dopuszcza się wykonywanie pracy  t.j.piątek, sobotę, niedziele, święto.

Powyższe potwierdza stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 17 listopada 2010 r. GPP-459-4560-75-1/10/PE/RP, zgodnie z którym, pracownika wobec którego stosowany jest tzw. „weekendowo-świąteczny system czasu pracy” można zatrudniać jedynie w ściśle określonych wskazanych przez ustawodawcę dniach. Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 144 kodeksu pracy, pracownik ten może świadczyć pracę wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Tym samym  praca w godzinach nadliczbowych może wystąpić jedynie w dniach wskazanych w tym przepisie.  

W przypadku zatrudnienia pracownika w omawianym systemie, w niepełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie art. 1511 § 5 kodeksu pracy strony w umowie o pracę ustalają dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika oprócz dodatkowego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia które przewiduje art. 1511§ 1 kodeksu pracy. Czyli np. strony w umowie o pracę wykonywanej na ½ etatu postanawiają, że prócz wynagrodzenia za godziny pracy, pracownik otrzyma dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, gdy przekroczy normę dobową w wymiarze 4 godzin a tygodniową w wymiarze 20 godzin przeciętnie na tydzień w danym okresie rozliczeniowym czasu pracy.

Rozliczanie czasu pracy kadry kierowniczej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »