| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika

Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika

Do czasu pracy pracownika wlicza się przerwy, podczas których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Można również zaliczać do czasu pracy przerwy charakteryzujące się niepozostawaniem w dyspozycji pracodawcy. Za taki czas przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Inne przerwy

Oprócz tych przykładowo wymienionych przerw, wynikających z odpowiednich przepisów prawa pracy, w układach zbiorowych pracy, regulaminach pracy czy indywidualnych umowach o pracę mogą być ustalane inne przerwy wliczane do czasu pracy, za które przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Pracodawca co do zasady, nie może odmówić wliczenia do czasu pracy przerw ustanowionych przez przepisy prawa, może natomiast, tak jak już wyżej wskazano, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 18 § 2 kodeksu pracy, ustalić inne przerwy wliczane do czasu pracy, gdyż postanowienia te są korzystne dla pracowników w stosunku do ogólnie obowiązujących przepisów prawa.

Zaliczenie przerwy do czasu pracy powoduje, że traktuje się ją tak jak czas pracy, co stanowi fikcję prawną ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy między innymi w wyroku z 23.08.2007r. I Pk 84/07, Monitor Prawny 2007, nr 12 s. 644.

Na jakie przerwy w pracy może liczyć zatrudniony?

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zdjęcia

Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika. /Fot. Fotolia
Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika. /Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »