Praca w ruchu ciągłym
Praca w systemie czasu pracy w ruchu ciągłym dopuszczalna jest w sytuacji gdy, z uwagi na technologie produkcji, praca musi być wykonywana przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, tym samym praca ta, nie może być wstrzymana.
Prawidłowy proces produkcyjny i działalność urządzeń
Wskazać należy w tym miejscu, na orzeczenie Sądu Najwyższego z 29.09.1975 r. (I PRN 23/75, OSNC 1996 Nr 6 poz.144), gdzie wskazano, że o tym, czy praca ma charakter pracy wykonywanej w ruchu ciągłym, nie decyduje zarówno zakres wykorzystania mocy produkcyjnej zakładu pracy, możliwości produkcyjne pracownika, ale okoliczność, czy wykonywanie pracy przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu jest konieczne z punku widzenia zabezpieczenia prawidłowego procesu produkcyjnego oraz prawidłowej działalności urządzeń produkcyjnych.
reklama
reklama
Warunki wprowadzania i stosowania przerywanego systemu czasu pracy
Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy
Zaspokajanie potrzeb ludności
Praca w tym systemie może być stosowana na podstawie art. 138 § 2 kodeksu pracy, także w przypadku, gdy jej wykonywanie nie może zostać wstrzymane z uwagi na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności.
Przedłużenie czasu pracy
Praca w ruchu ciągłym odbywa się na trzy zmiany we wszystkie dni tygodnia przez 24 godziny na dobę. W tym systemie czasu pracy dopuszczalne jest przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym czasu pracy nieprzekraczającym 4 tygodni. Oznacza to, że w niektóre tygodnie, np. dwa, praca może być wykonywana dłużej niż 43 godziny, pod warunkiem, że w pozostałe dwa tygodnie praca ta jest wykonywana krócej, tak aby średniotygodniowa liczba godzin pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 43 godzin. Ponadto, jednego dnia w niektórych tygodniach w ramach okresu rozliczeniowego dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. Określenie "w niektórych tygodniach w ramach okresu rozliczeniowego" oznacza, iż maksymalnie w trzech tygodniach w jednym dniu w każdym z tych tygodni dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin na dobę.
Rozkład czasu pracy
W celu prawidłowego sporządzenia rozkładu czasu pracy w omawianym systemie czasu pracy, należy określić maksymalny nominał czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym czasu pracy. Należy dokonać tego w następujący sposób: