| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Praca w święto w sklepach internetowych

Praca w święto w sklepach internetowych

Zgodnie z Kodeksem pracy praca wykonywana w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Regulacja dotyczy także przypadku, gdy święto wypada w niedzielę. Jakie podmioty można traktować jako placówki handlowe? Czy praca w święto w sklepach internetowych jest również zabroniona?

Kiedy praca w placówkach handlowych w święto jest dopuszczalna?

Należy mieć na uwadze, iż zakaz wykonywania pracy w święta, dotyczy tylko pracy wykonywanej na podstawie stosunku pracy. Przepis ten nie ma zastosowania do wykonywania pracy w ramach umów cywilnoprawnych ( np. umów zlecenia) czy też wykonywania takiej pracy w ramach własnej działalności gospodarczej. Przy wykonywaniu pracy w ramach umowy cywilnoprawnej, podmiot zatrudniający, powinien mieć jednak na uwadze art. 22 § 11 Kodeksu pracy, który stanowi, że wykonywanie pracy określonego rodzaju, na rzecz danego podmiotu, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez ten podmiot jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Tym samym, podmiot zatrudniający osoby na podstawie umowy cywilnoprawnej w placówkach handlowych ( w tym sklepach internetowych) w święta  z uwagi na przedstawione wyżej cechy stosunku pracy, powinien uwzględnić okoliczność, iż praca wykonywana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy, może być potraktowana jako wykonywana w ramach umowy o pracę.

Prowadzenie kart ewidencji czasu pracy - 10 praktycznych wskazówek

Rozszerzenie dopuszczalności wykonywania pracy w święto   

Należy nadmienić, że od 04.03.2014 r., obowiązuje przepis art. 15110 pkt.11 a i b kodeksu pracy, dopuszczający pracę w niedzielę i święto  przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, które odbierane są  poza granicami Polski, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni będące świętami w Polsce, są u niego dniami pracy.

Dotyczy to także  wykonywania prac zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa wyżej. Wydaje się jednak, że literalne brzmienie tego przepisu wskazuje, iż przedmiotem tego nowego uregulowania nie jest jednak handel lecz świadczenie usług, dlatego też nowa regulacja nie powinna mieć zastosowania do sklepów internetowych.

Odpowiedzialność wykroczeniowa w przypadku wykonywania pracy w święto w placówce handlowej

Zakwalifikowanie wykonywanej pracy na podstawie umowy o pracę  w święto w placówce handlowej, powoduje istotne konsekwencje, gdyż z uwagi na naruszenie przepisów o czasie pracy, może to stanowić wykroczenie z art. 281 pkt. 5 Kodeksu pracy, za którego popełnienie, pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu podlega karze grzywny od 1000 zł do 30.000 zł. Oskarżycielem w sprawach o to wykroczenie, jest inspektor pracy. 

Forum Kadry

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »