| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zakaz handlu w niedziele - Oświadczenie POHiD

Zakaz handlu w niedziele - Oświadczenie POHiD

Zakaz handlu w niedziele został negatywnie oceniony przez Radę Ministrów. POHiD popierając stanowisko Rady Ministrów, wystosowała oświadczenie w sprawie projektów ustawowego i lokalnego ograniczenia czasu pracy handlu. Czas pracy jest dla handlu najcenniejszym zasobem. Super- i hipermarkety oraz dyskonty zatrudniają w Polsce łącznie 450 000 pracowników. Jakimi konsekwencjami grozi wprowadzenie zakazu handlu w niedziele?

Rząd negatywnie o zakazie handlu w niedzielę

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) z zadowoleniem przyjmuje negatywne stanowisko Rady Ministrów z dnia 21 stycznia br. w sprawie poselskiego projektu zmian w Kodeksie pracy dot. rozszerzenia zakazu pracy w placówkach handlowych z aktualnych trzynastu dni na wszystkie niedziele. Cieszy nas, jako organizację sieci handlowych, że argumenty ekonomiczne zawarte w naszych stanowiskach i wystąpieniach publicznych, wskazujące na straty firm handlowych i produkcyjnych, na wielotysięczną utratę miejsc pracy, na zachwianie rentowności, wreszcie na komfort konsumencki, znalazły odzwierciedlenie w uzasadnieniu stanowiska Rządu RP.

Zobacz również serwis: Czas pracy

Projekt społeczny i inicjatywy lokalne

Jednocześnie wyrażamy głębokie zaniepokojenie kolejną próbą wprowadzenia znaczących ograniczeń czasu pracy handlu, w skali krajowej w postaci projektu społecznego, popartego 115 tys. podpisów. Zebrano je z inicjatywy NSZZ „Solidarność” oraz Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. Uważamy, że ton wypowiedzi zwolenników ograniczeń jest populistyczny, lekceważący argumenty ekonomiczne i społeczne. Nie mniej niepokojące są inicjatywy lokalne w tym względzie – konkretnie przedsięwzięte w Radomiu i Krakowie - które powielając w skali miast zagrożenia projektów ustaw, mogą stać się groźnymi precedensami, wprowadzającymi zakaz do rzeczywistości ekonomicznej kraju. Inicjatywy te, podejmowane przez władze lokalne, wzbudziły wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie prawomocności ograniczeń w warunkach konstytucyjnej i ustawowo potwierdzonej swobody działań gospodarczych.

Cenny czas pracy

POHiD przypomina, że czas pracy jest dla handlu najcenniejszym zasobem. Uszczuplenie go o wszystkie niedziele, czyli o ponad 1/7 (ok. 15% całości), spowodowałby szereg szkodliwych następstw ekonomicznych i społecznych. Warto pamiętać, że w Polsce mamy 5352 sklepy wielkopowierzchniowe (wg wyliczeń GfK Polonia za rok 2012), czyli super- i hipermarkety oraz tzw. dyskonty. Zatrudniają one łącznie ok. 450 000 pracowników. Sprzedaż w tym sektorze rynku to ok. 325 mld złotych rocznie, co stanowi ok 48% sprzedaży handlu detalicznego ogółem.

Polecamy także: Czas pracy - zmiany w przepisach prawa pracy

Konsekwencje wprowadzenia zakazu handlu w niedziele

Wprowadzenie zakazu (lub znaczącego ograniczenia) handlu w niedziele spowoduje drastyczne konsekwencje społeczno-ekonomiczne, takie jak:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »