| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy w niedzielę 3 maja pracownicy mogą pracować w placówkach handlowych

Czy w niedzielę 3 maja pracownicy mogą pracować w placówkach handlowych

Prowadzę sklep, w którym zatrudniam 3 pracowników. Sklep jest czynny każdego dnia. Czy w święto 3 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, mogę nakazać pracownikom przyjść do pracy?

RADA

Pracodawca nie może wyznaczyć pracownikom pracy w sklepie w święto 3 maja. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że święto to przypada w niedzielę.

UZASADNIENIE

Praca w święta w placówkach handlowych jest zabroniona (art. 1519a Kodeksu pracy). Zakaz pracy w placówkach handlowych dotyczy tylko tych świąt, które zostały uznane za dni wolne od pracy. Dotyczy to również świąt, które przypadają w niedzielę.

Poniższa tabela przedstawia wykaz świąt wolnych od pracy, w które praca jest zabroniona w placówkach handlowych.

Święta wolne od pracy

@RY1@i65/2009/008/i65.2009.008.000.0016.102.jpg@RY2@

Zatem nie mogą Państwo polecić pracownikom pracy w święto 3 maja br. Jednak sklep może być czynny w święta, jeżeli zapewnią w nim Państwo obsługę przez osoby, które nie są pracownikami. Pracę w sklepie w święta mogą bowiem wykonywać osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. właściciel sklepu lub osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Zawierając jednak umowy cywilnoprawne na pracę w sklepie należy je tak sformułować, aby nie spełniały warunków właściwych dla umów o pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca prowadzący sklep osiedlowy zamierza zatrudnić w święta majowe osoby na umowy zlecenia. W umowach zlecenia ustalił, że wykonanie zlecenia będzie polegało na obsłudze klientów sklepu oraz wydawaniu i sprzedaży towarów. Ponadto w umowie zostało ustalone, że zleceniobiorcy część wynagrodzenia otrzymają w towarze. Takie zapisy w umowie zlecenia decydują o tym, że w omawianym przypadku mamy do czynienia z umową zlecenia, a nie z umową o pracę.

Zakaz pracy w handlu obowiązuje wszystkich pracodawców, bez względu na liczbę zatrudnionych przez nich pracowników. Nawet pracodawca, który zatrudnia jednego pracownika, nie może polecić mu pracy w święta w placówce handlowej.

Praca w dni świąteczne w placówce handlowej nie może być również wykonywana w przypadkach, które dopuszczają pracę w niedziele i święta. Oznacza to, że oprócz placówek handlowych, we wszystkich innych zakładach pracy dopuszczalne jest polecanie pracy w święta (i niedziele) np. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska czy usunięcia awarii.

Podstawa prawna:

  • art. 22 § 1, art. 1519a, art. 15110 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »