| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dodatkowy dzień wolny w sierpniu 2015 r.

Dodatkowy dzień wolny w sierpniu 2015 r.

Jeżeli dzień ustawowo wolny od pracy przypadnie na dzień, w którym pracownik nie pracuje, przysługuje mu dodatkowy wolny dzień. W 2015 r. pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny za święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (także Święto Wojska Polskiego) czyli za 15 sierpnia, bowiem przypadnie w sobotę.

Zgodnie z art. 130 §2 Kodeksu pracy w sytuacji, w której święto ustawowo wolne od pracy przypadnie podczas okresu rozliczeniowego na inny dzień niż niedziela, powoduje to obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że zgodnie z obecnym stanem prawnym za każdy dzień rozkładowo wolny od pracy, w który przypadnie święto, pracodawcy zobowiązani są wskazać inny dzień wolny w harmonogramie pracy.

Kto na tym skorzysta?

Najczęstszym przypadkiem skorzystania przez pracowników z omawianej regulacji będzie sytuacja, w której dzień ustawowo wolny od pracy przypadnie w sobotę. W nadchodzącym roku takim przypadkiem będzie między innymi święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), który przypadnie właśnie na sobotę.

Polecamy również: Zasady prawidłowego ewidencjonowania czasu pracy pracownika

Analogicznie stanie się, kiedy w danym zakładzie pracy wyznaczono inne niż sobota dni rozkładowo wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracodawca zobligowany będzie do wyznaczenia dnia wolnego za każde święto, jakie wypada w dniu ustalonym u danego pracodawcy jako rozkładowo wolny od pracy. Jeśli więc jako dzień wolny od pracy ustalony został piątek, za każde święto, jakie w danym roku przypada w piątki, pracownikom będą przysługiwały dodatkowe dni wolne. Jeżeli jednak sobota jest dla pracownika zwykłym dniem pracy, zaś święto przypadnie w sobotę, tego dnia nie przychodzi on do pracy, ale nie przysługuje mu z tego tytułu dodatkowy dzień wolny. Dzieje się tak zawsze, gdy święto przypada w normalnym dniu pracy.

Podstawa wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2012 r., sygn. K 27/11 uznał art. 130 § 2 (1) k.p. za bezpodstawnie różnicujący liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Stwierdził, że zróżnicowanie sytuacji prawnej pracowników w zakresie prawa do dnia wolnego od pracy w zamian za święto – w zależności od tego, czy święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy czy też w dniu będącym według tego rozkładu czasu pracy dniem pracy – jest nieuprawnione i nie ma dla niego uzasadnienia w potrzebach i interesach gospodarki narodowej. Orzekł więc, że omawiany przepis jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Zobacz również: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 r.

Na podstawie art. 14 k.p. oraz art. 66 ust. 2 Konstytucji wszystkim pracownikom przysługuje określona w przepisach liczba dni wolnych od pracy. Oznacza to, że przewidziane w nich ograniczenia liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinny w takim samym zakresie dotyczyć wszystkich pracowników i opierać się na obiektywnych, lecz jednocześnie przewidywalnych podstawach.

Pracownicy, którzy mają wolne soboty do 2014 r. nie mogli skorzystać ze zmian, jakie wniósł wyrok TK. Ani w 2012 roku, ani w 2013 roku nie zdarzyła się bowiem sytuacja, w której ustawowo wolny dzień przypadał w sobotę. W tym roku są to zaś 3 maja oraz 1 listopada.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK