| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czas pracy po zmianach w Kodeksie pracy

Czas pracy po zmianach w Kodeksie pracy

W sierpniu 2013 roku weszła w życie nowelizacja przepisów Działu VI Kodeksu pracy dotyczących czasu pracy. Wprowadzanie w życie nowych mechanizmów zawsze musi się odbywać za zgodą reprezentacji pracowników. Jakie zmiany w czasie pracy zostały wprowadzone?

Zmiany przepisów Kodeksu pracy dotyczą m.in. wydłużenia maksymalnych okresów rozliczeniowych, wprowadzenia tzw. ruchomego czasu pracy oraz rozszerzenia możliwości wprowadzania systemu przerywanego czasu pracy. Nowe przepisy rozwiewają również wątpliwości dotyczące charakteru pracy świadczonej w ramach odrobienia nieobecności w związku ze zwolnieniem z pracy z powodów osobistych oraz tzw. harmonogramów czy też rozkładów czasu pracy.

Dłuższe okresy rozliczeniowe

Wydłużenie okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy jest dopuszczalne w każdym systemie czasu pracy, przy zachowaniu okresów rozliczeniowych charakterystycznych dla każdego z nich. Mimo to do wprowadzenia takiego okresu rozliczeniowego konieczne jest wystąpienie obiektywnych przyczyn. Dokonać tego można w dwóch formach: w układzie zbiorowym pracy lub poprzez zawarcie porozumienia pomiędzy związkowymi organizacjami i pracodawcą. Kopię takiego porozumienia pracodawca musi przesłać właściwemu inspektorowi pracy w ciągu 5 dni.

Zobacz również: Wymiar czasu pracy w 2014 r.

Inspektorzy pracy ostrzegają jednak, iż kryteria przewidziane w ustawie są bardzo ogólne, a przepisy nie przewidują dużych możliwości ich ingerencji w tryb zawierania porozumień lub treść postanowień układu zbiorowego pracy, a także w tryb wyłaniania przedstawicieli pracowników. To zaś, że wydłużony okres rozliczeniowy możliwy jest do wprowadzenia we wszystkich systemach czasu pracy, wcale nie jest przez nich uważany za zaletę. Zgodnie z informacjami Państwowej Inspekcji Pracy wydłużenia okresów rozliczeniowych w okresie od sierpnia 2013 r. do połowy kwietnia 2014 r. dokonano w ponad 800 zakładach pracy.

Ruchomy czas pracy

Kolejną nowością, jaką wprowadziła nowelizacja, jest umożliwienie korzystania z tzw. ruchomego czasu pracy. W systemie tym pracownik może wskazać różne godziny, o których chce rozpoczynać pracę w określone dni tygodnia. Moment rozpoczęcia pracy może on także określić poprzez wskazanie „widełek” i tym samym rozpoczynać pracę np. między 8:00 a 10:00. Poza umieszczeniem odpowiednich postanowień w układzie zbiorowym pracy ruchomy czas pracy może zostać wprowadzony także na indywidualny wniosek pracownika. Zmiany dotknęły również system przerywanego czasu pracy, który obecnie dopuszczalny jest także za porozumieniem z pracodawcą oraz na wniosek pracownika.    

Zobacz również: Ruchomy czas pracy w 2014 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Stolarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu prawa pracy oraz prawa bankowego na tymże Uniwersytecie. Specjalizuje się w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu Ministerstwa Skarbu Państwa uzyskał uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości (Oddział Odszkodowań i Wywłaszczeń). Pracował także w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w Zespole Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK