| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ile maksymalnie dni może przepracować pracownik

Ile maksymalnie dni może przepracować pracownik

W związku z kryzysem gospodarczym mamy braki kadrowe i problemy z ustalaniem grafików poszczególnych pracowników. Mamy świadomość konieczności przestrzegania przepisów o czasie pracy, ale czy istnieją ograniczenia dotyczące liczby dni, którą pracownik może przepracować „pod rząd”, tak aby nie naruszyć przepisów prawa pracy? Czy można pracownikowi ustalić w harmonogramie godziny pracy tak, że będzie pracował np. 8 dni „pod rząd”? Ile dni pracownik może najwięcej jednorazowo przepracować? Pracownicy pracują u nas w podstawowym systemie czasu pracy.

W takich firmach nawet szczególne potrzeby pracodawcy nie uzasadniają polecenia pracownikowi pracy w niedzielę.

WAŻNE!

U pracodawców, u których praca w niedziele nie jest dozwolona, „w ciągu” można pracować maksymalnie 6 dni.

Co do zasady, pracownicy wykonują pracę przez 5 dni w tygodniu, zwykle od poniedziałku do piątku i mają 2 dni wolne od pracy. Sobota nie jest dniem wolnym od pracy i na ten dzień praca może być planowana w harmonogramie pracy. Natomiast dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy i na te dni nie można, co do zasady, planować pracy.

Praca w niedziele i święta jest dozwolona tylko:

  • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • w ruchu ciągłym,
  • przy pracy zmianowej,
  • przy niezbędnych remontach,
  • w transporcie i w komunikacji,
  • w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
  • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
  • w rolnictwie i hodowli,
  • przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności,
  • w stosunku do pracowników zatrudnionych w weekendowym systemie czasu pracy.

Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 15112 Kodeksu pracy). Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w weekendowym systemie czasu pracy. Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

Określenie, że niedziela powinna być wolna co najmniej „raz na 4 tygodnie” należy rozumieć jako jedną wolną niedzielę w kolejnych 4 tygodniach, bez względu na to, kiedy rozpoczniemy liczyć te tygodnie. I tak np.:

NIEDZIELE

1 tydzień

2 tydzień

3 tydzień

4 tydzień

5 tydzień

6 tydzień

7 tydzień

8 tydzień

wolna

pracująca

pracująca

pracująca

wolna

pracująca

pracująca

pracująca

Nie jest dozwolone wykonywanie pracy dłużej niż łącznie przez 10 dni. Polecenie pracownikowi większej liczby dni do przepracowania „w ciągu” naruszyłoby przepisy Kodeksu pracy o tygodniowym odpoczynku i stanowiłoby wykroczenie zagrożone grzywną od 1000 zł do 30 000 zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy).

  • art. 128 § 3 pkt 2, art. 131–133, art. 147, art. 1519–11, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »