REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne dla pracowników w 2013 roku

Wioleta Matela
Czas pracy w 2013 roku./ Fot. Fotolia
Czas pracy w 2013 roku./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia wolne dla pracowników w 2013 roku mają wpływ na planowane urlopy? O czym powinniśmy pamiętać, obliczając wymiar czasu pracy w nadchodzącym roku?

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1951 r. ze zm.), pracownikom przysługuje 13 dni wolnych od pracy w ciągu roku. Są to dni:
• 1 stycznia - Nowy Rok (w 2013 roku przypada we wtorek)
• 6 stycznia - Święto Trzech Króli (niedziela),
• 31 marca - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
• 1 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
• 1 maja - Święto Państwowe (środa),
• 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek),
• 19 maja - pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela),
• 30 maja - dzień Bożego Ciała (czwartek),
• 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),
• 1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek),
• 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek),
• 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa),
• 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).

Autopromocja

Urlopy w 2013 roku

Tak jak w latach ubiegłych, pracownicy zapewne będą chcieli skorzystać z tzw. wolnych weekendów. W jakie dni możemy spodziewać się wniosków urlopowych?

Zdecydowanie najlepsza dla pracowników sytuacja szykuje się w maju. Dni świąteczne 1 i 3 maja przypadają bowiem w poniedziałek i środę. Chętni na odpoczynek mogą zatem wygospodarować sobie łącznie nawet 9 dni wolnego. Wystarczy postarać się o urlop 29 kwietnia (poniedziałek), 30 kwietnia (wtorek) oraz 2 maja (czwartek). Majówka potrwa wówczas od 27 kwietnia do 5 maja.

2013 rok to również długie bożonarodzeniowe świętowanie. Dni 25 i 26 grudnia to odpowiednio środa i czwartek. Wiele zapewne będzie osób, które będą chciały wykorzystać dzień urlopu w piątek 27 grudnia. Przy wzięciu zaś wolnego 27, 30 i 31 grudnia pracownicy mogą liczyć na dłuższą przerwę, trwającą od 25 grudnia (środa) do 1 stycznia (środa). Wielbiciele dłuższego zimowego wypoczynku mogą postarać się o dni wolne dodatkowo 23 i 24 grudnia (poniedziałek i wtorek). Taka kombinacja oznacza, że przy wzięciu urlopu na pięć dni, pracownik otrzyma 12 kolejnych dni wolnych od pracy - od 21 grudnia do 1 stycznia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość wydłużenia czasu wolnego do czterech dni pracownicy będą mieli przy okazji Bożego Ciała, przypadającego 30 maja (tradycyjnie w czwartek) oraz 15 sierpnia (w 2013 roku to również czwartek).

Warto pamiętać, iż zaległe urlopy wypoczynkowe należy wykorzystać do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Czas pracy

Dni świąteczne mają wpływ na wymiar czasu pracy. Jak stanowi Kodeks pracy, o osiem godzin obniża wymiar czasu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

W 2013 roku należy pamiętać o uchylonym z dniem 8 października 2012 r. artykule 130 § 21 Kodeksu pracy. Stanowił on, iż gdy zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Zapis ten obowiązywał krótko, bo od 1 stycznia 2011 roku, kiedy wprowadzono również nowy dzień wolny od pracy 6 stycznia (Święto Trzech Króli). 2 października 2012 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż przedmiotowy przepis jest niezgodny z Konstytucją. Bezpodstawnie różnicuje on bowiem liczbę dni wolnych od pracy, przysługujących pracownikowi.

Zmiana w praktyce oznacza konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy, innym niż niedziela.

Zobacz także: Jak rozliczać czas pracy po wyroku TK?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U.1998.21.94);

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1951 r. ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA