| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dni wolne dla pracowników w 2013 roku

Dni wolne dla pracowników w 2013 roku

Dnia wolne dla pracowników w 2013 roku mają wpływ na planowane urlopy? O czym powinniśmy pamiętać, obliczając wymiar czasu pracy w nadchodzącym roku?

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

W 2013 roku należy pamiętać o uchylonym z dniem 8 października 2012 r. artykule 130 § 21 Kodeksu pracy. Stanowił on, iż gdy zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Zapis ten obowiązywał krótko, bo od 1 stycznia 2011 roku, kiedy wprowadzono również nowy dzień wolny od pracy 6 stycznia (Święto Trzech Króli). 2 października 2012 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż przedmiotowy przepis jest niezgodny z Konstytucją. Bezpodstawnie różnicuje on bowiem liczbę dni wolnych od pracy, przysługujących pracownikowi.

Zmiana w praktyce oznacza konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy, innym niż niedziela.

Zobacz także: Jak rozliczać czas pracy po wyroku TK?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U.1998.21.94);

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1951 r. ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »