| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak poprawnie ustalić wymiar czasu pracy i harmonogram na grudzień br. po zmianie przepisów

Jak poprawnie ustalić wymiar czasu pracy i harmonogram na grudzień br. po zmianie przepisów

Zatrudniamy kilku pracowników w podstawowym systemie czasu pracy – dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy dla tych pracowników przypada w sobotę. Zatrudniamy również kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy (obowiązuje ich 8-godzinna norma czasu pracy) – dla nich jako dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wyznaczone zostały w grudniu br. jedynie czwartki (6 i 13 grudnia) oraz wtorki (18 i 25 grudnia). W naszej firmie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. W obowiązującym w naszej firmie regulaminie pracy jest zapis, zgodnie z którym wymiar czasu pracy nie ulega obniżeniu z tytułu święta przypadającego zarówno w niedzielę, jak i w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Czy po zmianie przepisów musimy w grudniu oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy? Czy musimy dokonać zmiany regulaminu pracy?

W przypadku Państwa pracowników zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy, dla których dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są soboty, nie mają Państwo obowiązku korygowania grafików na grudzień. Natomiast w przypadku pracowników zatrudnianych w równoważnym systemie czasu pracy zmiana grafików będzie konieczna, ponieważ w grudniu br. jeden z wyznaczonych dla nich dni wolnych od pracy, tj. wtorek 25 grudnia, pokrywa się z pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia. W związku z tym, aby zachować zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, powinni Państwo udzielić pracownikowi dnia wolnego od pracy w innym terminie. Konieczna jest również zmiana regulaminu pracy w zakresie obniżania wymiaru czasu pracy. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 8 października br. wymiar czasu pracy pracowników obniża każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela.

W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 7 października 2012 r. zgodnie z art. 130 § 21 Kodeksu pracy wymiaru czasu pracy nie obniżało święto przypadające w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy – najczęściej były to soboty. Jednak w wyroku z 2 października br. (sygn. akt K 27/11, Dz.U. z 2012 r., poz. 1110) Trybunał Konstytucyjny uznał art. 130 § 21 Kodeksu pracy za niezgodny z konstytucyjną zasadą równości.

Obecnie w sytuacji gdy święto pokrywa się z dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to obniża ono wymiar czasu pracy o 8 godzin. Aby zachować zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dnia wolnego w innym terminie.

WAŻNE!

Od 8 października 2012 r. święta, które przypadają w dni od poniedziałku do soboty, obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin, niezależnie od rozkładu czasu pracy pracownika.

W związku z powyższym w przypadku Państwa pracowników zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy, dla których dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są soboty, nie mają Państwo obowiązku korygowania grafików czasu pracy do końca 2012 r. Jest to związane z tym, że żadne święto w grudniu br. nie przypada w sobotę. W 2013 r. również nie ma żadnego święta przypadającego w sobotę, w związku z tym nie będą mieli Państwo obowiązku udzielać dni wolnych od pracy pracownikom, dla których dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypadają w soboty.

Inaczej jest natomiast w przypadku pracowników zatrudnianych przez Państwa w równoważnym systemie czasu pracy. W grudniu br. jeden z wyznaczonych dla nich dni wolnych od pracy, tj. wtorek 25 grudnia, pokrywa się z pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia. W takiej sytuacji muszą Państwo obliczyć dla tych pracowników wymiar czasu pracy w grudniu według nowych zasad i porównać liczbę dni roboczych wynikających z wymiaru czasu pracy z liczbą dni wynikającą z grafiku.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »