| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak poprawnie ustalić wymiar czasu pracy i harmonogram na grudzień br. po zmianie przepisów

Jak poprawnie ustalić wymiar czasu pracy i harmonogram na grudzień br. po zmianie przepisów

Zatrudniamy kilku pracowników w podstawowym systemie czasu pracy – dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy dla tych pracowników przypada w sobotę. Zatrudniamy również kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy (obowiązuje ich 8-godzinna norma czasu pracy) – dla nich jako dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wyznaczone zostały w grudniu br. jedynie czwartki (6 i 13 grudnia) oraz wtorki (18 i 25 grudnia). W naszej firmie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. W obowiązującym w naszej firmie regulaminie pracy jest zapis, zgodnie z którym wymiar czasu pracy nie ulega obniżeniu z tytułu święta przypadającego zarówno w niedzielę, jak i w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Czy po zmianie przepisów musimy w grudniu oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy? Czy musimy dokonać zmiany regulaminu pracy?

Od 8 października br. zmieniły się zasady ustalania wymiaru czasu pracy. W związku z tym wymiar czasu pracy na grudzień powinni Państwo ustalić w następujący sposób:

  • pomnożyć pełne tygodnie pracy przypadające w grudniu br. przez 40 godz.:

4 tyg. x 40 godz. = 160 godz.

pomnożyć 8 godzin przez liczbę dni wystających poza pełne tygodnie pracy przypadające od poniedziałku do piątku (w grudniu jest jeden taki dzień: 31 grudnia) i dodać do uzyskanej powyżej liczby godzin:

1 dzień x 8 godz. = 8 godz.

160 godz. + 8 godz. = 168 godz.

  • ustaloną w ten sposób liczbę godzin należy obniżyć o iloczyn 8 godz. i świąt przypadających w danym okresie rozliczeniowym w innych dniach niż niedziela (w grudniu są 2 takie święta: 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie):

168 godz. – 2 x 8 godz. = 152 godz.

Ponieważ w przypadku Państwa pracowników, dla których dniami wolnymi są wtorki i czwartki, liczba dni roboczych wynikająca z grafiku (21 dni) jest wyższa niż liczba dni roboczych wynikająca z wymiaru czasu pracy (19 dni), są Państwo zobowiązani do wskazania tym pracownikom dodatkowych 2 dni wolnych. Ogólny wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy nie może być bowiem wyższy od ogólnie obowiązującego dla wszystkich pracowników wymiaru czasu pracy obliczonego w przedstawiony powyżej sposób.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia pracownika w równoważnym systemie czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (W5) został dla tego pracownika wyznaczony na wtorki (18 i 25 grudnia) i czwartki (6 i 13 grudnia). W grudniu br. występują 2 święta przypadające w innym dniu niż niedziela. Wymiar czasu pracy w grudniu wynosi zatem:

(40 x 4 tyg.) + (1 dzień x 8 godz.) – (2 dni x 8 godz.) = 152 godz.

152 godz. : 8 godz. = 19 dni

Liczba dni pracy wynikająca z grafiku w grudniu 2012 r. wynosi 21 i nie pokrywa się z liczbą dni wynikającą z wymiaru czasu pracy, która wynosi 19 dni. W związku z tym pracodawca będzie miał obowiązek wyznaczyć pracownikowi 2 dodatkowe dni wolne od pracy. Grafik takiego pracownika na grudzień br. może wyglądać następująco:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »