| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy wypłacać dodatek za godzinę nadliczbową

Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy wypłacać dodatek za godzinę nadliczbową

Zatrudniamy pracowników w systemie zmianowym w podstawowym systemie czasu pracy. Kilku z nich wykonywało pracę na III zmianie w nocy z 27 na 28 października br. – nastąpiła wówczas zmiana czasu letniego na zimowy. Pora nocna w naszym zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00. W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałami. W zamian za dodatkowo przepracowaną godzinę chcielibyśmy oddać pracownikom czas wolny w ostatnim tygodniu listopada. Czy możemy tak zrobić? Jeżeli oddamy czas wolny, to czy musimy wypłacać pracownikom dodatki do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w systemie zmianowym. W październiku świadczył pracę na I i II zmianę i tylko raz na III zmianę w nocy, na którą przypadała zmiana czasu z letniego na zimowy. W wyniku tej zmiany przepracował w październiku 1 nadgodzinę. Pracownik jest wynagradzany stałą stawką w wysokości 5000 zł. Pracodawca udzielił mu za tę pracę czasu wolnego w wysokości 1,5 godziny w listopadzie br. (okres rozliczeniowy w firmie wynosi 3 miesiące).

W związku z tym wynagrodzenie za październik należy obliczyć w następujący sposób:

5000 zł : 184 godz. = 27,17 zł (stawka za godzinę pracy),

5000 zł + 27,12 zł = 5027,17 zł (normalne wynagrodzenie za październik br. oraz godzinę nadliczbową),

9 godz. x 1,63 zł = 14,67 zł (20% dodatek za pracę w porze nocnej na III zmianie),

5027,17 zł +14,67 zł = 5041,84 zł.

Za październik br. pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości 5041,84 zł.

Natomiast w listopadzie, mimo że pracownik faktycznie przepracuje o 1,5 godziny mniej, pracodawca powinien mu wypłacić wynagrodzenie w pełnej wysokości, czyli 5000 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 80, art. 81 § 1, art. 151, 1511, 1512, art. 1518 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 908
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »