Zapłata za godziny ponadwymiarowe
W zależności od tego, jak ustalimy limit, praca ponad wymiar określony w umowie będzie inaczej rozliczana.
Przykład
reklama
reklama
Firma zatrudnia pracownika w wymiarze 3/4 etatu, po 6 godzin dziennie, w podstawowym systemie czasu pracy. W umowie zapisano, że przekroczenie 7. godziny pracy dziennie uprawnia pracownika do otrzymania, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku jak za pracę w godzinach nadliczbowych.
Okazało się, że w jednym z tygodni okresu rozliczeniowego pracownik musiał zostać dłużej w pracy:
- w poniedziałek – 8 godzin,
- we wtorek – 9 godzin,
- w środę – 6,5 godziny,
- w czwartek – 8 godzin,
- w piątek – 10 godzin.
W związku z tym dodatki dla pracownika należy ustalić w następujący sposób:
- w poniedziałek pracownikowi należy się dodatek jak za godziny nadliczbowe za pracę między 7. a 8. godziną,
- we wtorek pracownikowi należy się dodatek jak za godziny nadliczbowe za pracę między 7. a 8. godziną i dodatek za pracę w nadgodzinach lub czas wolny za pracę między 8. a 9. godziną (zwykłe nadgodziny),
- w środę – nie należy się dodatek,
- w czwartek – należy się dodatek analogicznie jak za pracę w poniedziałek,
- w piątek – między 7. a 8. godziną oraz dodatek za godziny nadliczbowe między 8. a 10. godziną lub czas wolny z tytułu pracy w nadgodzinach.
Praca w dni wolne oraz niedziele i święta
Zasady dotyczące polecania pracy w dni wolne, niedziele i święta dotyczą również pracowników niepełnoetatowych. Dlatego też pracownikowi, który świadczył pracę w dzień dla niego wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przysługuje inny dzień wolny od pracy. Dnia takiego należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracownikiem. W przypadku pracy w 6. dniu tygodnia co do zasady, nie ma możliwości zapłaty za taki dzień, pracownikowi należy się inny dzień wolny od pracy. Zapłata nie spowoduje bowiem, że pracownik będzie pracował przeciętnie przez 5 dni w tygodniu, a zatem – może doprowadzić do przekroczenia średniotygodniowego. W sytuacjo jednak, gdy zapewnienie dnia wolnego jest niemożliwe m.in. w przypadku choroby pracownika, albo gdy praca 6. dnia tygodnia przypada w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, pracodawca powinien zapłacić za ten dzień.
Nie ma przeszkód, aby pracownikom niepełnoetatowym polecać pracę w niedzielę lub święta. Jednak należy pamiętać, że np. praca w niedzielę jest dozwolona tylko w niektórych przypadkach określonych w art. 15110 k.p.
Jedynie w systemie weekendowym można polecać pracę w każdą niedzielę i święta. W tym systemie praca może być bowiem świadczona w piątki, soboty, niedziele i święta. Z tym że praca może być wydłużona maksymalnie do 12 godzin w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Nawet w przypadku tego systemu zakazana jest praca w święta w placówkach handlowych.
W pozostałych systemach praca w niedziele lub święta powinna być zrekompensowana.
W związku z tym w razie dozwolonej pracy w niedzielę i święto pracownikowi należy oddać:
- za pracę w niedzielę – dzień wolny przypadający 6 dni przed lub po tej niedzieli, jeżeli jest to niemożliwe – dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego, jeżeli taka forma rekompensaty nie jest możliwa – pracodawca musi zapłacić za każdą godzinę pracy w niedziele wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem,
- za pracę w święto – dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego, a jeżeli to jest niemożliwe – należy zapłacić wynagrodzenie ze 100% dodatkiem.
Podstawa prawna:
- art. 151 § 1, 3–5, art. 1511 § 1, 2, art. 1512, 1513, 1519–15111 Kodeksu pracy.