| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywać w 2008 r.

Jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywać w 2008 r.

W naszym zakładzie niektórych pracowników obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, a innych dłuższy 4-miesięczny. Jaki wymiar czasu pracy będzie obowiązywał pracowników pracujących w takich okresach rozliczeniowych w 2008 r.?

RADA

W 2008 r. wymiar czasu pracy dla wszystkich Państwa pracowników wyniesie 2016 godzin. Wprowadzenie różnych okresów rozliczeniowych dla poszczególnych grup pracowniczych w danym zakładzie (jeżeli nastąpiło to zgodnie z obowiązującymi przepisami) nie ma żadnego wpływu na łączny nominalny czas pracy (łączny wymiar czasu pracy) w danym roku kalendarzowym.

UZASADNIENIE

Przyjęte u danego pracodawcy okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, albo w stosownym obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się (we wszystkich systemach czasu pracy, poza systemem pracy w ruchu ciągłym) przez:

- pomnożenie 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

- dodanie do otrzymanej liczby godzin wynikających z iloczynu 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Obecnie każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Natomiast przez tydzień pracy należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, które liczymy od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

PRZYKŁAD

Wyliczenie wymiaru czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym (lipiec, sierpień, wrzesień) w 2008 r. wygląda następująco:

- 40 godzin × 13 tygodni = 520 godzin,

- do otrzymanego wyniku dodajemy iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku, czyli w tym przypadku jednego dnia (30 września), tj. 8 godzin; 520 godzin + 8 godzin = 528 godzin,

- od otrzymanej sumy, tj. 528 godzin, odejmujemy 8 godzin z tytułu przypadającego w tym okresie jednego święta (15 sierpnia); 528 godzin - 8 godzin = 520 godzin,

- wymiar czasu pracy w tym okresie rozliczeniowym wynosi 520 godzin.

Stosowanie zasad obliczania wymiaru czasu pracy zawartych w Kodeksie pracy powoduje, że nominalny czas pracy w 2008 r. (czas przypadający do przepracowania w poszczególnych 3-miesięcznych okresach rozliczeniowych, czyli wymiar czasu pracy) będzie wynosił:

- I okres rozliczeniowy (styczeń, luty, marzec) 504 godziny;

- II okres rozliczeniowy (kwiecień, maj, czerwiec) 496 godzin;

- III okres rozliczeniowy (lipiec, sierpień, wrzesień) 520 godzin;

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »