| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak wyznaczyć inny dzień pracy za Wigilię

Jak wyznaczyć inny dzień pracy za Wigilię

W tym roku Wigilia przypada w poniedziałek. Chcemy zrobić ten dzień wolny dla pracowników, tak aby łącznie z weekendem i świętami mieli 5 dni wolnego (od 22 do 26 grudnia br.). W obowiązującym u nas regulaminie pracy mamy zapis, zgodnie z którym praca w zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy wyznaczyć pracę w sobotę 15 grudnia br. w zamian za wolne 24 grudnia br.?

RADA

Jeśli obowiązujący u Państwa regulamin pracy przewiduje, że praca odbywa się od poniedziałku do piątku, nie mogą Państwo wyznaczyć pracy w sobotę 15 grudnia br. w zamian za dzień wolny w Wigilię.

UZASADNIENIE

Dostosowanie przepisów Kodeksu pracy do potrzeb konkretnego zakładu pracy przez określenie, jakie systemy, rozkłady czasu pracy i okresy rozliczeniowe obowiązują w zakładzie pracy, następuje w tzw. przepisach zakładowych (układzie zbiorowym albo regulaminie pracy). Zasadniczo mogą Państwo swobodnie kształtować treść obowiązującego u Państwa regulaminu pracy. Jednak tworząc go muszą Państwo uwzględniać zasadę, zgodnie z którą treść regulaminu pracy (a więc także zawarte w nim uregulowania dotyczące czasu pracy) nie może być dla pracowników mniej korzystna niż przepisy Kodeksu pracy oraz inne ustawy dotyczące prawa pracy.

Zapis obowiązującego w Państwa zakładzie regulaminu pracy praktycznie uniemożliwia elastyczne kształtowanie czasu pracy. Jego treść powoduje, że pracownicy są zobowiązani świadczyć pracę w każdym dniu tygodnia, od poniedziałku do piątku po 8 godzin, a jednocześnie pozbawia Państwa możliwości kształtowania tego czasu w inny sposób.

Aby umożliwić pracownikom odpracowanie Wigilii przypadającej w poniedziałek w innym dniu, np. w sobotę 15 grudnia br. (a także możliwość odpracowania innych dni, które uznają Państwo za stosowne), powinna nastąpić zmiana treści obowiązującego w Państwa zakładzie regulaminu pracy. Powinny się w nim znaleźć zapisy przewidujące możliwość wyznaczenia przez Państwa, w zamian za dni pracy od poniedziałku do piątku, innych dni w danym okresie rozliczeniowym.

Wprowadzając zmiany w regulaminie pracy muszą Państwo uwzględnić fakt, że w przypadku, gdy w zakładzie pracy działa organizacja związkowa, należy uzgodnić z nią treść wprowadzanych zmian, a także to, że zmiany w regulaminie pracy mogą zacząć obowiązywać dopiero po 2 tygodniach od dnia ich podania do wiadomości pracowników. Jeżeli nie uzgodnią Państwo regulaminu pracy z organizacją związkową w ustalonym terminie lub jeśli w zakładzie nie działa taka organizacja, pracodawca ustala regulamin pracy samodzielnie.

Powinni Państwo zatem dokonać zmian w regulaminie pracy odpowiednio wcześniej, tak aby zmieścić się w czasie pozwalającym na podjęcie decyzji o odpracowaniu 15 grudnia br. dnia pracy przypadającego w Wigilię. Odpracowanie wolnego dnia za Wigilię będzie dopuszczalne także w inną sobotę przypadającą po 24 grudnia pod warunkiem, że będzie to miało miejsce w okresie rozliczeniowym, w którym przypada Wigilia.

Jeżeli nie dokonają Państwo zmian w regulaminie pracy, to pracownicy nie będą mogli odpracować Wigilii w sobotę. Aby mieć ją wolną, będą wówczas musieli skorzystać w dzień Wigilii z urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego.

- art. 9 § 2, art. 1042, art. 1043, art. 150 § 1 Kodeksu pracy.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »