| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Praca w nadgodzinach pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego, która obniżyła wymiar etatu

Praca w nadgodzinach pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego, która obniżyła wymiar etatu

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła do nas z pismem o obniżenie wymiaru etatu z pełnego do 3/4 etatu. Czy w takim przypadku powinniśmy zawrzeć w jej umowie o pracę zapisy dotyczące godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu których będzie ona uprawniona do takiego dodatku, jak za godziny nadliczbowe? Czy taka pracownica może w ogóle pracować w godzinach ponadwymiarowych?

Trzeba jednak pamiętać, że pracownicy zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy, przy dozorze urządzeń, pilnowaniu, pracy w ruchu ciągłym, systemie skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowej – opiekujący się dzieckiem do 4. roku życia – są objęci szczególną ochroną (art. 148 pkt 3 kodeksu pracy). Co do zasady, czas pracy takich pracowników nie może bez ich zgody przekraczać 8 godzin na dobę. Jeżeli więc pracownik jest zatrudniony np. w równoważnym systemie czasu pracy, to z jego harmonogramu nie może wynikać, że w danym dniu ma zaplanowaną pracę np. na 10 godzin, chyba że wyrazi na to zgodę. Jeżeli natomiast z grafiku wynika, że taki pracownik ma danego dnia do przepracowania 4 godziny, to bez uzyskiwania jego zgody pracodawca może polecić mu wykonywanie pracy jeszcze przez 4 godziny w tej dobie pracowniczej.

Z prawa świadczenia pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy może korzystać wyłącznie pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, tzn. pracownik wychowujący dziecko w wieku do 4 lat. Jednocześnie pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez zgody tego pracownika zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy, a także delegować poza stałe miejsce pracy (art. 178 § 2 kodeksu pracy).

Jak wynika z powyższego, pracownikowi korzystającemu z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy pracodawca może polecić świadczenie pracy poza normalnymi godzinami lub wysłać go w delegację, ale tylko za jego zgodą. Wprawdzie przepisy nie wskazują tego wprost, ale zalecana jest pisemna forma wyrażenia takiej zgody.

W przypadku wyrażenia przez pracownika stosownej zgody, jeżeli dojdzie do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, pracownik ten będzie uprawniony do wynagrodzenia za przepracowany czas oraz do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1511 kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 148 pkt 3, art. 151 § 5, art. 1511, art. 178 § 2, art. 1867 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »