| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie odpracował dodatkowego dnia wolnego i rozwiązał umowę o pracę

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie odpracował dodatkowego dnia wolnego i rozwiązał umowę o pracę

Ustaliliśmy w formie zarządzenia prezesa naszej spółki, że pracownicy będą mieli wolne 8 czerwca 2012 r. W zamian przyjdą do pracy w sobotę 23 czerwca br. Praca odbywa się u nas od poniedziałku do piątku, ale regulamin pracy pozwala dokonać zmiany rozkładu w wyjątkowych sytuacjach. W firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników naszej firmy skorzystał z wolnego 8 czerwca br., a następnie rozwiązaliśmy z nim umowę za porozumieniem stron 14 czerwca br. Jak w takim przypadku rozliczyć jego czas pracy i jak potraktować wolne 8 czerwca br.?

Dla tego pracownika 8 czerwca będzie dniem wolnym zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy w Państwa zakładzie w tym miesiącu. Rozliczając jego czas pracy w czerwcu br. należy od wymiaru czasu pracy w tym miesiącu, tj. od 160 godz. odjąć liczbę godzin, jaką miał do przepracowania zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy po rozwiązaniu umowy, tj. 96 godzin. Pracownik powinien więc przepracować w czerwcu br. do dnia rozwiązania umowy 64 godziny. W związku z niewykonywaniem pracy przez pracownika 8 czerwca br., za ten dzień nie będzie mu przysługiwało wynagrodzenie.

Pracodawca w granicach obowiązujących przepisów może dowolnie kształtować rozkład czasu pracy pracownika w poszczególnych tygodniach okresu rozliczeniowego. Ustalając rozkład w czerwcu br. zaplanowali Państwo sobotę 23 czerwca dniem pracy, w zamian za piątek 8 czerwca wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Takie ustalenie rozkładu czasu pracy pracowników w czerwcu 2012 r. jest prawidłowe i nie narusza obowiązujących przepisów. Również prawidłowy będzie w takim przypadku miesięczny wymiar czasu pracy, jaki zgodnie z obowiązującymi przepisami mają do przepracowania w tym miesiącu pracownicy.

Obliczając wymiar czasu pracy w czerwcu 2012 r. obowiązujący pracownika, który pracuje od poniedziałku do piątku, należy:

Krok 1. Pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym. W czerwcu br. występują 4 pełne tygodnie, a zatem:

40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.

Krok 2. Dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego wykraczających poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku.

W tym przypadku dodamy 1 × 8 godzin (za 29 czerwca 2012 r.).

Łącznie: 160 godzin + 8 godzin = 168 godzin.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela oraz dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W czerwcu br. należy odjąć 8 godzin z tytułu święta przypadającego 7 czerwca (Boże Ciało).

Zatem 168 godzin – 8 godzin = 160 godzin.

W zawiązku z tym, że Państwa pracownik wykonywał pracę do 14 czerwca 2012 r., jego wymiar czasu pracy w tym miesiącu należy obniżyć o godziny przypadające do przepracowania zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy po 14 czerwca. Na podstawie obowiązującego grafiku, po 14 czerwca pracownik powinien przepracować 96 godzin. Zatem w czerwcu 2012 r. do dnia rozwiązania stosunku pracy miał przepracować 64 godziny (160 godzin – 96 godzin = 64 godziny). Przedstawia to poniższy grafik.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »