| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie odpracował dodatkowego dnia wolnego i rozwiązał umowę o pracę

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie odpracował dodatkowego dnia wolnego i rozwiązał umowę o pracę

Ustaliliśmy w formie zarządzenia prezesa naszej spółki, że pracownicy będą mieli wolne 8 czerwca 2012 r. W zamian przyjdą do pracy w sobotę 23 czerwca br. Praca odbywa się u nas od poniedziałku do piątku, ale regulamin pracy pozwala dokonać zmiany rozkładu w wyjątkowych sytuacjach. W firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników naszej firmy skorzystał z wolnego 8 czerwca br., a następnie rozwiązaliśmy z nim umowę za porozumieniem stron 14 czerwca br. Jak w takim przypadku rozliczyć jego czas pracy i jak potraktować wolne 8 czerwca br.?

Rozkład czasu pracy w czerwcu 2012 r. pracownika pracującego w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godz., któremu wyznaczono dzień wolny 8 czerwca br. w zamian za pracę w sobotę 23 czerwca br.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

8

W

W

8

8

8

W

W

W

W

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

8

8

8

8

8

W

W

8

8

8

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

8

8

8

W

8

8

8

8

8

W

W – oznacza dzień wolny od pracy.

W omawianej sytuacji nie będzie również problemu z rozliczeniem należnego pracownikowi wynagrodzenia za część czerwca (za okres, w którym wykonywał pracę). Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną i nie ma przy tym znaczenia, że nieświadczenie przez pracownika pracy w dniu roboczym 8 czerwca wynikało z rozkładu czasu pracy przewidującego w tym dniu dzień wolny od pracy w zakładzie (art. 80 Kodeksu pracy). Ponadto taki rozkład czasu pracy nie jest sprzeczny z przepisami ustalającymi sposób obliczania wynagrodzenia pracownika za część przepracowanego miesiąca.

W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca:

  • miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  • otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,
  • tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

PRZYKŁAD

Pracownik jest wynagradzany stawką minimalnego wynagrodzenia 1500 zł miesięcznie. Pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godz. w podstawowym systemie czasu pracy. Pracodawca w czerwcu br. wyznaczył mu wolne 8 czerwca i dzień pracy w sobotę 23 czerwca w zamian za ten dzień wolny. Pozostałe dni pracownik przepracował zgodnie z rozkładem. 14 czerwca br. rozwiązał umowę o pracę. Obliczając wynagrodzenie za czerwiec br. należy podzielić stawkę miesięczną 1500 zł przez 160 godzin (wymiar czasu pracy w czerwcu 2012 r.), co daje 9,38 zł za godzinę. Następnie stawkę tę mnożymy przez 96 godzin, jakie pracownik miałby przepracować po 14 czerwca, gdyby nie rozwiązał umowy o pracę (9,38 x 96 godzin = 900,48 zł). Od wynagrodzenia miesięcznego 1500 zł odejmujemy 900,48 zł, co daje kwotę wynagrodzenia należnego pracownikowi za pracę od 1 do 14 czerwca 2012 r., czyli 1500 zł – 900,48 zł = 599,52 zł.

Podstawa prawa:

  • art. 80, art. 130 Kodeksu pracy,
  • § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »