| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom samorządowym

Jak zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom samorządowym

Jesteśmy placówką, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Ze względu na szczególne potrzeby zobowiązaliśmy naszych pracowników do pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownicy przepracowali w tygodniu 8 godzin nadliczbowych (każdego dnia świadczyli pracę 2 godziny dłużej). Część pracowników została także zobowiązana do pracy w sobotę (przez 8 godzin) i w niedzielę (przez 10 godzin). W jaki sposób powinniśmy zrekompensować pracownikom pracę w tych godzinach?

Z powodu braku możliwości wypłaty dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych dla pracowników samorządowych nie ma także możliwości ustalenia limitów godzin pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 5 Kodeksu pracy). Pracodawcy nie mają zatem obowiązku wskazywać w umowach o pracę pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy liczby godzin ponad wymiar określony w umowie.

WAŻNE!

W umowach o pracę zawartych z pracownikami samorządowymi zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy nie należy wykazywać limitu godzin pracy, których przekroczenie uprawnia do dodatku jak za godziny nadliczbowe.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy pracownik samorządowy wykonuje pracę w niedzielę lub święto. Kwestia ta nie została uregulowana ustawą o pracownikach samorządowych. W związku z tym w tym zakresie będą Państwo musieli stosować przepisy Kodeksu pracy. Za pracę w niedzielę i święto w pierwszej kolejności pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi samorządowemu inny dzień wolny. Dzień wolny za pracę wykonaną w niedzielę należy zapewnić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeśli nie ma takiej możliwości – do końca okresu rozliczeniowego, natomiast za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie ma możliwości udzielenia pracownikom dnia wolnego za niedzielę lub święto, wówczas za pracę w te dni przysługuje im, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy (art. 15111 Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem Państwa pracownicy, zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy, wykonywali pracę w wymiarze 10 godzin w niedzielę, to za taką pracę, oprócz dnia wolnego od pracy, powinni otrzymać wynagrodzenie lub czas wolny za 2 godziny przekraczające ich dobowy wymiar czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że rekompensata dodatkowej pracy w niedzielę musi nastąpić najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowego może nastąpić na wniosek pracownika później niż z końcem okresu rozliczeniowego.

WAŻNE!

Za pracę w niedzielę lub święto pracownik samorządowy ma prawo do rekompensaty na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 42 ust. 2 i ust. 4, art. 43 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
  • art. 151 § 5, art. 1511 § 1, art. 15111 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Pisu

B2B Manager inFakt.pl. Ukończyła studia na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Z branżą̨ internetową związana od ponad 10 lat, z branżą księgowości od 5 lat. W Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt specjalizuje się w przeprowadzaniu praktycznych warsztatów z księgowości i przedsiębiorczości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK