| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zmiana czasu z letniego na zimowy - rozliczanie czasu pracy

Zmiana czasu z letniego na zimowy - rozliczanie czasu pracy

W jaki sposób wpływa na rozliczanie czasu pracy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Odwołanie czasu letniego europejskiego nastąpi 30 października 2011 r. przez zmianę wskazań zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00, która będzie godziną początkową czasu środkowoeuropejskiego. Będzie to skutkiem działania rozporządzenia w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu środkowoeuropejskiego.

Nie oznacza to jednak, że pracodawca będzie zwolniony z obowiązku wypłaty dodatkowego wynagrodzenia pracownikom, którzy przepracują dodatkowe godziny w związku ze zmianą czasu na zimowy, powodującą przesunięcie zegarków z godziny 3.00 na 2.00 w dniu 30 października 2011 r. Pracownicy wykonujący pracę na nocnej zmianie w tym dniu wypracują jedną nadgodzinę dobową przypadającą w porze nocnej, która wymaga rekompensaty wypłatą, poza normalnym wynagrodzeniem, dodatku w wysokości 100% stawki zasadniczej z wynagrodzenia za pracę lub udzielenia czasu wolnego.

Niezależnie od tego za wszystkie 9 godzin pracy w porze nocnej pracownik otrzyma odrębny dodatek nocny w wysokości 20% stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przykład

Pracownik zatrudniony w aptece dyżurnej ma wyznaczoną 30 października zmianę od 22.00 do 6.00, a godziny te obejmują przyjętą w zakładzie porę nocną.

Zmiana czasu z letniego na zimowy powoduje konieczność cofnięcia zegarków z godziny 3.00 na 2.00, co przedłuży realny czas pracy w tej dobie do 9 godzin. Wszystkie te godziny przypadają na porę nocną, więc mimo regulacji ustalającej jej czas trwania na 8 godzin, pracodawca powinien wypłacić dodatek w kwocie 1,65 zł (1386 zł : 168 godz.) x 20%, za każdą z 9 godzin pracy w tej dobie.

Niezależnie od tego farmaceuta przepracował 1 nadgodzinę dobową w porze nocnej, która wymaga rekompensaty udzieleniem czasu wolnego w proporcji 1 : 1 na wniosek pracownika lub 1 : 1,5 bez takiego wniosku bądź wypłaty wynagrodzenia powiększonego o 100% dodatek.

Podstawa prawna

  • rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2008 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009–2011 (DzU nr 236, poz. 1627),
  • art. 1511 § 1–3, art. 1517 § 1 i art. 1518 § 1 k.p.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK