| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracowników zatrudnionych w ruchu ciągłym obowiązują nowe przepisy dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy

Czy pracowników zatrudnionych w ruchu ciągłym obowiązują nowe przepisy dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy

Jestem pracownikiem działu kadr w zakładzie produkcyjnym. Większość zatrudnionych u nas pracowników wykonuje swoje obowiązki w systemie pracy w ruchu ciągłym. Ostatnio szef zarzucił mi, że planując pracę dla tych pracowników nie uwzględniam nowych przepisów dotyczących wymiaru czasu pracy. Szef uważa, że jak święto przypada w sobotę, to pracownicy ci nie powinni z tytułu tego święta mieć obniżanego wymiaru czasu pracy, tak jak pracownicy zatrudnieni w systemie podstawowym. Czy ma rację?

Pani szef nie ma racji. Nowa regulacja, na podstawie której święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy, nie dotyczy pracowników zatrudnionych w systemie pracy w ruchu ciągłym.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy. Obecnie wymiaru czasu pracy pracowników nie obniża już święto, które występuje w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 § 21 Kodeksu pracy). Jeśli zatem pracodawca zatrudnia pracowników pracujących np. od poniedziałku do piątku, dla których sobota jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, powinien pamiętać, że od 1 stycznia 2011 r. nie tylko święta przypadające w niedzielę, ale również święta przypadające w sobotę nie obniżają wymiaru czasu pracy tych pracowników. Konsekwencją tych zmian jest to, że pracownicy, inaczej niż do końca 2010 r., nie mają już prawa do dodatkowego dnia wolnego przysługującego w związku ze świętem przypadającym w dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

WAŻNE!

Jeśli święto przypada w sobotę, nie powoduje ono (tak jak i święto przypadające w niedzielę) obniżenia wymiaru czasu pracy dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku.

Zasady dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy nie zmieniły się jednak dla pracowników, którzy są zatrudnieni w systemie pracy w ruchu ciągłym. Liczenie wymiaru czasu pracy tych pracowników podlega innym zasadom niż w przypadku pozostałych zatrudnionych i ustalamy go:

  • mnożąc 8 godzin przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie rozliczeniowym, z wyłączeniem niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a następnie
  • dodając do otrzymanej liczby liczbę godzin odpowiadającą przedłużonemu u danego pracodawcy tygodniowemu wymiarowi czasu pracy – liczba godzin odpowiadająca przedłużonemu u danego pracodawcy tygodniowemu wymiarowi czasu pracy nie może przekraczać 4 godzin na każdy z 3 tygodni w 4-tygodniowym okresie rozliczeniowym.

Okres rozliczeniowy w przypadku pracy w ruchu ciągłym może być maksymalnie 4-tygodniowy.

PRZYKŁAD

Pracownikowi zatrudnionemu w ruchu ciągłym pracodawca zaplanował wymiar czasu pracy w harmonogramie czasu pracy w 4-tygodniowym okresie rozliczeniowym przypadającym od 29 sierpnia do 25 września 2011 r. w następujący sposób:

8 godzin x 20 dni + 4 godziny x 3 tygodnie = 172 godzin.

Pracownik ma do przepracowania 172 godz. w okresie rozliczeniowym przypadającym od 29 sierpnia do 25 września br. Takie ustalenie wymiaru czasu pracy jest prawidłowe.

Jeśli chodzi o święta, które obniżają wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w systemie pracy w ruchu ciągłym, przepis opisujący sposób liczenia tego wymiaru odsyła w tym zakresie jedynie do art. 130 § 2 Kodeksu pracy. Na podstawie tego przepisu każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Nie odwołuje się natomiast do nowego przepisu – art. 130 § 21 Kodeksu pracy, w myśl którego, jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Z tego wynika zatem, że sposób ustalania wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w systemie pracy w ruchu ciągłym, w przeciwieństwie do sposobu ustalania wymiaru czasu pracy pozostałych pracowników, nie zmienił się od 1 stycznia 2011 r. Pracownikom pracującym w ruchu ciągłym należy zatem oddać dodatkowy dzień wolny, jeżeli święto przypadnie w dniu dla nich wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Podstawa prawna

  • art. 130 § 1–21, art. 138 § 3–5 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego GIP

Źródło:

INFOR
Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej78.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »