| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zmiana harmonogramu czasu pracy podczas okresu rozliczeniowego

Zmiana harmonogramu czasu pracy podczas okresu rozliczeniowego

W naszej firmie obowiązuje system równoważnego czasu pracy. Pracownicy wykonują pracę zgodnie z harmonogramem w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W czasie trwania okresu rozliczeniowego dochodzi jednak do wielu nieprzewidzianych sytuacji (np. choroby pracowników, urlopy na żądanie), które często uniemożliwiają realizację planu pracy. Czy istnieje w takich przypadkach możliwość wprowadzenia w trakcie trwania okresu rozliczeniowego zmian do harmonogramu? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

Harmonogram czasu pracy można zmienić tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie choroby pracownika, urlopu na żądanie itp. Nie można go korygować z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Sytuacje, w jakich można zmienić harmonogram czasu pracy, powinny być zawarte w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy.

UZASADNIENIE

Obowiązek sporządzania harmonogramu czasu pracy dla pracowników nie jest wyraźnie sformułowany w powszechnie obowiązujących przepisach prawa pracy. Wynika on jednak z aktów szczególnych, np. z ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, ustawy o czasie pracy kierowców czy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Obowiązek tworzenia harmonogramu może wynikać wprost także z wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy (np. regulaminów pracy, układów zbiorowych pracy). Tworzenie harmonogramu pracodawcy stosują najczęściej w sytuacji, gdy pracownicy zakładu świadczą pracę w tzw. nieregularnej organizacji czasu pracy, czyli gdy ich czas pracy przypada w różnych dniach lub gdy praca rozpoczyna się i kończy w różnych godzinach (np. w systemie równoważnego czasu pracy, w podstawowym zmianowym systemie czasu pracy). W przypadku pracowników pracujących w takich systemach czasu pracy trudno bowiem byłoby prawidłowo zorganizować pracę bez sporządzenia harmonogramu. Okoliczności takie występują również w Państwa zakładzie. Wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy wymaga od Państwa planowania pracy na dany okres rozliczeniowy.

Nie ma regulacji, które określałyby, jak tworzyć harmonogramy czasu pracy, a zatem nie ma również przepisów, które zakazywałyby pracodawcy dokonywania zmian w harmonogramach. Jednak biorąc pod uwagę cel, jakiemu służą harmonogramy, ich zmiana powinna być dopuszczalna tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zmiana harmonogramu będzie zatem możliwa, gdy np. pracownik umiera, odchodzi z firmy, idzie na urlop wychowawczy czy bezpłatny, długotrwale choruje, a inny pracownik musi bezwzględnie go zastąpić, czy w sytuacji, gdy pracodawca wyznacza pracownikowi dzień wolny za pracę w niedzielę, święto lub w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Przypadki, w których pracodawca może dokonać zmiany harmonogramu czasu pracy, powinny być określone w przepisach wewnątrzzakładowych. W razie dokonywania dowolnych zmian w planie pracy harmonogram czasu pracy przestałby spełniać swoje funkcje i jego sporządzanie stałoby się bezcelowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »