| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Wliczanie do czasu pracy czasu dojazdu pracownika do miejsca delegacji

Wliczanie do czasu pracy czasu dojazdu pracownika do miejsca delegacji

Jeden z naszych pracowników wyjechał w delegację w celu wykonania obowiązków w oddziale firmy, znajdującym się w innym mieście niż jego stałe miejsce pracy. Pracownik odbył podróż samochodem służbowym. Jak w przedstawionej sytuacji rozliczyć jego czas pracy? Czy w związku z tym, że pracownik prowadził samochód, aby dojechać do miejsca delegacji nie przewożąc innych pracowników, należy uznać, że czas dojazdu i powrotu do oddziału będzie dla niego czasem pracy?

WAŻNE!

Jeżeli pracownik jedzie sam w podróż służbową samochodem służbowym, to do czasu pracy wliczamy mu tylko te okresy podróży, które pokrywają się z jego godzinami pracy wynikającymi z rozkładu czasu pracy.

Państwa pracownik nie przewoził innych pracowników. Sam jechał pojazdem, który został mu wyznaczony jako środek transportu. Dlatego czasu dojazdu do miejsca podróży służbowej i powrotu, które przypadają poza jego godzinami pracy wynikającymi z rozkładu czasu pracy, nie należy wliczać do czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje w godz. 8.00–16.00. Pracodawca wysłał go w podróż służbową samochodem firmowym, którą pracownik odbył sam. Zatrudniony prowadził pojazd w godz. 7.00–10.00, następnie wykonywał pracę na miejscu w godz. 10.30–15.00 i wracał do domu w godz. 15.00–18.00. W takim przypadku do czasu pracy należy zaliczyć pracownikowi dojazd do miejsca docelowego delegacji przypadający w godz. 8.00–10.00 i powrót z delegacji w godz. 15.00–16.00. Tylko te okresy pokrywają się z godzinami pracy pracownika. Pozostałego czasu dojazdu (w godz. 7.00–8.00) i powrotu z podróży służbowej (w godz. 16.00–18.00) nie zaliczamy do czasu pracy, ponieważ nie pokrywają się one z godzinami pracy pracownika i pracownik w tym czasie nie przewoził innych pracowników.

Jeżeli praca pracownika polega na stałych, regularnych wyjazdach w teren, do czasu pracy należy wliczać także czas podróży z zakładu pracy do miejsca wykonania czynności i z powrotem oraz czas między miejscami wykonywania pracy (wyroki SN z 30 września 1976 r., I PR 115/76, OSP 1978/2/19 oraz z 3 grudnia 2008 r., I PK 107/08, OSNP 2010/11–12/133). Sąd wskazał, że w tym czasie pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy.

Podstawa prawna:

  • art. 775, art. 128 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Wszelkie przejazdy pracownika, wykonującego pracę w terenie, z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy i z powrotem są objęte czasem pracy, pozostaje on bowiem w czasie tych przejazdów w dyspozycji zakładu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 27 maja 1978 r.; I PR 31/78, OSP 1979/11/191)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »