| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy oddać dzień wolny za święto Bożego Ciała

Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy oddać dzień wolny za święto Bożego Ciała

Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu. W poniedziałki i środy pracuje po 8 godzin, a w piątki 4 godziny. Wtorki i czwartki ma wolne. Pracownik pracuje w systemie podstawowym czasu pracy, w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym roku. Sobota jest dla pracowników naszej firmy dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Czy w związku z tym, że pracownik ma wolne czwartki na podstawie swojego rozkładu powinniśmy mu wyznaczyć jeszcze inny dzień wolny za święto Bożego Ciała, które przypada w czwartek 23 czerwca br.?

Nie muszą Państwo wyznaczać pracownikowi dnia wolnego z tytułu święta Bożego Ciała. Powinni Państwo jednak zaplanować pracownikowi w czerwcu br. 84 godziny pracy, ponieważ w przedstawionym rozkładzie wypracowałby on w tym miesiącu 88 godzin. W związku z tym pracownikowi trzeba obniżyć o 4 godziny wymiar czasu pracy w dowolnym dniu czerwca br.

UZASADNIENIE

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Do 31 grudnia 2010 r. w przypadku, gdy święto (będące dniem wolnym od pracy) przypadło w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę, to należało oddać pracownikowi w zamian inny dzień wolny od pracy. Wynikało to z tego, że taki dzień pracownik miał wolny z tytułu święta, a nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Trzeba było zatem oddać pracownikowi jeszcze dodatkowy dzień wolny, aby zachować zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Ta regulacja dotyczyła też pracowników niepełnoetatowych, którzy pracowali przeciętnie przez 5 dni w tygodniu. Nie odnosiła się natomiast do niepełnoetatowców, którzy pracowali tylko w niektóre dni tygodnia i mieli więcej niż 2 dni wolne w tygodniu. Takim pracownikom nie trzeba było oddawać dnia wolnego za święto. Mieli oni bowiem i tak zachowany przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy.

Od 1 stycznia 2011 r., po zmianie przepisów, pracownik może mieć ten sam dzień wolny zarówno z tytułu święta, jak i z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 § 21 Kodeksu pracy). Nie trzeba zatem oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego, jeżeli święto przypada w dzień wolny wynikający z ich rozkładu czasu pracy. Dotyczy to zarówno pracowników pełnoetatowych, jak i zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Jednak planując niepełnoetatowcowi pracę w stałe dni tygodnia w konkretnym wymiarze należy sprawdzić, czy wypracuje on liczbę godzin właściwą dla swojego etatu. Może się bowiem zdarzyć, że pracownik przekroczy swój wymiar czasu pracy lub będzie miał niedopracowane godziny. W czerwcu br. pracownicy zatrudnieni na pełny etat, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, powinni wypracować 168 godzin. Wymiar ten obliczamy następująco:

avatar

2011-08-09 18:03 Zgłoś

tak masz oddać mu wolne, należy mu się jak każdemu wymiar etatu nie ma tutaj znaczenia

avatar

2011-07-11 12:39 Zgłoś

A dlatego, że w czerwcu 2011 na pełnym etacie do przepracowania jest 168 godz; ten pracownik jest zatrudniony na 1/2 et., więc 168:2 - 84 godz.

avatar

2011-07-11 12:31 Zgłoś

Jeżeli czwartek jest dla niego według rozkładu czasu pracy dniem wolnym to przecież od tego roku nie oddaje się za święto przypadające w dzień wolny dodatkowego dnia, więc z jakiej racji ma pracować 84h?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem Infor.pl »