| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Choroba pracownika a termin oddania czasu wolnego za godziny nadliczbowe

Choroba pracownika a termin oddania czasu wolnego za godziny nadliczbowe

Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym czasu pracy. Przepracował on 10 godzin nadliczbowych. Wyznaczyliśmy pracownikowi za to 15 godzin czasu wolnego w proporcji 1:1,5. Niestety, w wyznaczonym terminie, w którym miał odebrać czas wolny za nadgodziny, pracownik zachorował. Czy w takim przypadku musimy mu ponownie udzielić czasu wolnego za godziny nadliczbowe?

Jeśli wyznaczyli Państwo pracownikowi termin oddania czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, choroba pracownika w tym terminie nie powoduje konieczności wskazania przez Państwa kolejnego terminu oddania takiego czasu wolnego.

UZASADNIENIE

Choroba pracownika, tak jak inne usprawiedliwione nieobecności w pracy, powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy, jeżeli przypada na dni i godziny, w których pracownik wykonywałby pracę, gdyby taka nieobecność nie miała miejsca (art. 130 § 3 Kodeksu pracy). Zatem choroba w terminie, w którym pracownik miał korzystać z czasu wolnego za pracę w nadgodzinach, nie wpływa na odbiór tego wolnego. Mimo choroby Państwa pracownik odebrał czas wolny za godziny nadliczbowe.

Choroba nie obniża wymiaru czasu pracy pracownika w dniu, który był dla niego dniem wolnym od pracy. Jeśli pracownik złożył wniosek o odebranie czasu wolnego w zamian za pracę nadliczbową i w okresie wskazanym we wniosku jako termin oddania czasu wolnego zachorował, pracodawca nie ma obowiązku ustalać z pracownikiem kolejnego terminu odebrania takiego czasu wolnego. Tak samo będzie w przypadku, gdy choroba pracownika przypada w terminie, który został wcześniej określony przez pracodawcę jako termin oddania czasu wolnego za godziny nadliczbowe, bez pisemnego wniosku pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na pełny etat, pracujący od poniedziałku do piątku, w maju 2011 r. wypracował 8 nadgodzin, w zamian za które pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, zgodził się udzielić mu czasu wolnego 9 maja br. Jednak pracownik od 9 do 13 maja pozostawał na zwolnieniu lekarskim. Wymiar czasu pracy, który służy do ustalenia ewentualnych godzin nadliczbowych, zostaje zatem pomniejszony jedynie o dni choroby (10–13 maja) – jest to bowiem usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Ponieważ 9 maja został uzgodniony jako termin odebrania czasu wolnego za nadgodziny – nie jest to dzień, w którym pracownik ma usprawiedliwioną nieobecność w pracy obniżającą jego wymiar czasu pracy. Pracownik miał mieć bowiem ten dzień wolny od pracy. Zatem nawet gdyby nie chorował, nie wykonywałby pracy w tym dniu.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »