| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Przekroczenie normy tygodniowej

Przekroczenie normy tygodniowej

W jaki sposób ustala się przekroczenie 40-godzinnej przeciętnej normy tygodniowej w przypadku rozliczania pracy w godzinach nadliczbowych w okresie rozliczeniowym?

RADA
Zgodnie z definicją pracy w godzinach nadliczbowych zawartą w art. 151 k.p. jest nią praca przekraczająca nie tylko normę dobową 8 godzin, lecz także normę tygodniową, a mianowicie przeciętnie 40 godzin na tydzień. Przeciętną normę ustala się, biorąc pod uwagę obowiązujący pracownika okres rozliczeniowy. Aby dokonać rozliczenia pracy w godzinach nadliczbowych, należy przede wszystkim ustalić liczbę godzin, które zostały uznane za godziny dobowe i jako takie wynagrodzone pracownikowi.

UZASADNIENIE

Za daną godzinę pracy nadliczbowej przysługuje jeden dodatek, dlatego istotne jest, aby, rozliczając czas pracy, oddzielić godziny pracy nadliczbowej na dobę i godziny pracy nadliczbowej z przekroczenia normy średniotygodniowej.

Aby ustalić, czy doszło do przekroczenia normy średniotygodniowej, należy:
• od liczby godzin faktycznie przepracowanych w ciągu okresu rozliczeniowego odjąć liczbę godzin przepracowanych wynikających z tytułu przekroczenia normy dobowej,
• od wyniku odjąć iloczyn 8 godzin i liczby dni wykraczających poza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego, przypadające od poniedziałku do piątku,
• uzyskany wynik podzielić przez pełną liczbę tygodni okresu rozliczeniowego.

Jeżeli uzyskany wynik jest wyższy niż 40, oznacza to, że wystąpiła praca w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.

Wartość przekraczającą 40 godzin należy pomnożyć przez liczbę pełnych tygodni występujących w okresie rozliczeniowym. Za te godziny należy wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 100% za każdą godzinę.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że nieprawidłowe jest ustalenie pracy w godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej w sposób polegający na ustalaniu różnicy między liczbą faktycznie przepracowanych godzin przez pracownika w okresie rozliczeniowym i obowiązującego wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym.

Ten uproszczony sposób ustalania średniotygodniowych godzin nadliczbowych nie uwzględnia zasady przeciętności.

Należy zaznaczyć, że rozliczenie normy średniotygodniowej może być dokonane także w trakcie okresu rozliczeniowego, jeżeli w trakcie tego okresu doszło do ustania stosunku pracy. Taka sytuacja także może generować pracę w godzinach nadliczbowych, mimo że nie doszło do pracy w godzinach nadliczbowych w wymiarze dobowym.

Zgodnie z art. 1516 k.p. w razie ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, prawo do dodatku, o którym mowa w art. 1511 § 1 k.p., czyli 100%, jeżeli w okresie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku pracy pracował w wymiarze godzin przekraczającym normy czasu pracy, o których mowa w art. 129 k.p.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »