| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy

Jak rozliczyć czas pracy

W naszym zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 lutego do 30 kwietnia br. Pracownikowi zatrudnionemu dotychczas na pełny etat od 5 kwietnia br. na zasadzie porozumienia stron obniżyliśmy wymiar czasu pracy do 1/3 etatu. Jaki wymiar czasu pracy musi przepracować ten pracownik w całym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym? Dodam, że pracownik ten pracuje w podstawowym systemie czasu pracy.

RADA
Pracownik powinien przepracować 405 godzin i 20 minut w okresie rozliczeniowym obejmującym okres od 1 lutego do 30 kwietnia br.

UZASADNIENIE

Zmiana wymiaru czasu pracy z pełnego etatu na jego część w trakcie trwania okresu rozliczeniowego nie powoduje przerwania tego okresu i rozpoczęcia nowego po dokonanej zmianie. Okres rozliczeniowy trwa nadal, a zmienia się tylko wymiar czasu pracy w tym okresie.

Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym luty, marzec i kwiecień 2007 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 496 godzin. Wymiar czasu pracy dla pracownika, któremu wysokość etatu uległa zmniejszeniu w czasie trwania tego okresu, zmniejszy się proporcjonalnie do czasu przypadającego po zmianie.

Ustalając wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, w którym następuje zmiana wymiaru czasu pracy z pełnego etatu na jego część, ustalamy go proporcjonalnie do okresów sprzed zmiany oraz po jej dokonaniu, z uwzględnieniem wysokości obowiązujących w tych okresach etatów (bądź ich części).

Aby zatem obliczyć wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym luty, marzec i kwiecień 2007 r. pracownika, któremu od 5 kwietnia br. zmniejszono obowiązujący go wymiar czasu pracy z pełnego na 1/3 etatu, należy:

• ustalić wymiar czasu pracy dla pełnego etatu w okresie od dnia rozpoczęcia okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego zmianę etatu, czyli od 1 lutego do 4 kwietnia, który wynosi 360 godzin (9 tygodni pracy × 40 godzin),

• ustalić wymiar czasu pracy dla 1/3 etatu w okresie od pierwszego dnia pracy na zmniejszonym etacie do końca okresu rozliczeniowego, który wynosi 45,3 godzin [(3 tygodnie pracy × 40 godz.) + (3 dni wystające × 8 godz.) – 1 święto (8 godzin) × 1/3 etatu,

• zsumować oba otrzymane wyniki, co da 405,3, czyli 405 godzin 20 minut.

Pracownik, którego wymiar czasu pracy 5 kwietnia 2007 r. został zmieniony z pełnego etatu na 1/3, w okresie rozliczeniowym obejmującym luty, marzec i kwiecień, powinien wypracować łącznie 405 godzin 20 minut.

Nie oznacza to jednak, że od 1 lutego do 4 kwietnia br. pracownik powinien wypracować 360 godzin, a od 5 do 30 kwietnia br. 45 godzin i 20 minut.

Wymiar czasu pracy równy 405 godzinom i 20 minutom jest bowiem wymiarem ustalonym dla całego okresu rozliczeniowego, co oznacza, że tyle godzin pracownik ma przepracować w tym okresie. Możliwe jest zatem, aby od 1 lutego do 4 kwietnia br. wypracował więcej niż 360 godzin lub od 5 do 30 kwietnia br. więcej niż 45 godzin i 20 minut. Ważne jest bowiem, aby czas pracy tego pracownika w skali całego okresu rozliczeniowego od 1 lutego do 30 kwietnia br. był równy 405 godzinom i 20 minutom.

Rozliczanie czasu pracy następuje w odniesieniu do pełnego okresu rozliczeniowego, nie zaś do części okresu przypadającego przed zmianą oraz po zmianie wysokości etatu.

W opisanym przypadku nie ma również znaczenia fakt, ile godzin pracy pracownik wypracuje w każdym tygodniu okresu rozliczeniowego, nawet w tym, w którym jest dokonywana zmiana pełnego etatu na część.

Zmieniając po zmianie etatu czas pracy na taki okres rozliczeniowy należy zrobić to w granicach wymiaru (tu: do 405 godzin i 20 minut), ale nie można naruszyć 8-godzinnej dobowej i 40-godzinnej przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Należy przy tym zapewnić pracownikowi dobowy i tygodniowy odpoczynek.

Rozliczając czas pracy w całym okresie rozliczeniowym, pracą w godzinach nadliczbowych (bez względu na zmianę etatu) jest praca ponad 8 godzin na dobę i ponad 40 godzin przeciętnie w tygodniu w danym okresie rozliczeniowym.


Podstawa prawna:• art. 130 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK