| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracownik może pracować w ostatnim dniu swojego zatrudnienia do 6 rano następnego dnia

Czy pracownik może pracować w ostatnim dniu swojego zatrudnienia do 6 rano następnego dnia

Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy na czas określony do 31 lipca 2007 r. na stanowisku kelnera. Nie wyraził on zgody na dalsze przedłużenie tej umowy. Czy w takim przypadku może on pracować 31 lipca br. zgodnie ze swoim harmonogramem w godzinach od 18.00 do 6.00, czy po godzinie 00.00 musi zakończyć pracę?

RADA
Mogą Państwo zatrudnić pracownika w podany sposób zgodnie z ustalonym harmonogramem czasu pracy bez względu na to, czy jest to ostatni dzień jego pracy, czy umowa zostanie przedłużona.

UZASADNIENIE
Czas pracy pracowników jest liczony w dobach pracowniczych. Doba pracownicza rozpoczyna się z chwilą podjęcia przez pracownika pracy w danym dniu, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy i trwa nieprzerwanie przez 24 godziny od tego momentu.

Doba pracownicza nie jest tożsama z dobą astronomiczną, która rozpoczyna się o godzinie 0.00 jednego dnia i trwa nieprzerwanie przez 24 godziny od tego czasu. W praktyce rzadko zdarza się, że doba pracownicza pokrywa się z dobą astronomiczną, chociaż nie jest to całkowicie wykluczone. Częściej doba pracownicza będzie obejmowała części dwóch dób astronomicznych.

Konsekwencją przyjęcia w Kodeksie pracy odmiennej od doby astronomicznej definicji dla doby pracowniczej jest fakt, że pracownik rozpoczynający pracę np. o godz. 18.00 nie musi kończyć pracy o godz. 24.00 z końcem doby astronomicznej.

Zatem praca rozpoczęta w danej dobie pracowniczej może zostać dokończona zgodnie z obowiązującym pracownika w tym dniu rozkładem czasu pracy nawet w przypadku, gdy stosunek pracy pracownika ulega zakończeniu wraz z rozpoczęciem nowej doby astronomicznej.

Pracownik powinien dopracować rozpoczętą „dniówkę roboczą”, a jego umowa o pracę rozwiąże się dopiero z momentem zakończenia pracy w rozpoczętej dobie pracowniczej. Ponadto taki pracownik może wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych.

Przykład:
Pracownik zatrudniony w podstawowym czasie pracy, którego umowa o pracę rozwiązuje się 31 lipca br., rozpoczął pracę tego dnia o godz. 20.00 i miał ją wykonywać do godz. 4.00. Jednak okazało się, że aby zdążyć zrealizować duże zamówienie dla firmy, musi zostać do godz. 6.00.
Praca rozpoczęta 31 lipca o godz. 20.00 i trwająca do godz. 6.00 rano 1 sierpnia zostanie zaliczona do jednej doby pracowniczej, która rozpoczęła się 31 licpa. Nie ma przy tym znaczenia, że o godz. 0.00 rozpoczęła się kolejna doba astronomiczna i umowa z pracownikiem została zawarta do 31 lipca.

WAŻNE!
Układając dla pracownika grafik, pracodawca powinien pamiętać, że pracownik nie może rozpocząć pracy przed upływem 24 godzin od momentu rozpoczęcia pracy poprzedniego dnia.

Godziny przepracowane po drugim rozpoczęciu pracy w tej samej dobie pracowniczej będą bowiem godzinami nadliczbowymi.


Podstawa prawna:• art. 128 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:
Jeśli czas spędzony w drodze z delegacji narusza ustaloną w Kodeksie pracy normę 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę, wówczas pracownikowi należą się dni wolne albo dodatkowe wynagrodzenie. (Wyrok Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, M. Prawn. 2005/14/668)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »