| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy tzw. "godziny karciane" podwyższają pensum nauczyciela?

Czy tzw. "godziny karciane" podwyższają pensum nauczyciela?

W tym roku szkolnym na polecenie dyrektora nauczyciele naszej szkoły realizują z uczniami dodatkowo 2 godziny. W naszej ocenie godziny te zwiększają nasze pensum. Czy z tego tytułu nie należy nam się dodatkowe wynagrodzenie?

Nie, ponieważ w roku szkolnym 2010/2011 nauczyciele zatrudnieni w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz w szkołach ponadgimnazjalnych w ramach czasu pracy są zobowiązani do realizacji 2 dodatkowych godzin na rzecz uczniów (art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.).

Należy zwrócić uwagę, że godziny te są realizowane w ramach obowiązującego nauczyciela czasu pracy. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień (art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela). W ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest realizować m.in. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze prowadzone bezpośrednio z uczniami (tzw. pensum) oraz inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów. Dwie godziny dodatkowej pracy z dziećmi nie są wliczane do pensum, tj. do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Obowiązujące przepisy nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących rodzaju zajęć, jakie mogą być przeprowadzane w ramach tych 2 dodatkowych godzin pracy nauczyciela. Należy pamiętać, że nie można ich przeznaczyć na zajęcia obowiązkowe, opiekę nad uczniami podczas ich dowozu do szkoły, doraźne zastępstwa, a także nauczanie indywidualne. Realizowanie tych 2 dodatkowych godzin pracy w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciela oraz ustalonego wynagrodzenia oznacza, że nauczycielom z tego tytułu nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Kowalska

Adwokat w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego. W kancelarii odpowiada za prawną analizę sytuacji rodzinnych i opiekuńczych klientów i przygotowanie oraz realizowanie przyjętej taktyki procesowej. Z sukcesem zakończyła kilkaset spraw rodzinnych i spadkowych, których liczba stale wzrasta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK