| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak ustalić czas pracy trenera

Jak ustalić czas pracy trenera

Nasza jednostka budżetowa ma zarejestrowaną działalność klubową. Prosimy o informację, jak trenerowi ustalić czas pracy w przypadku, gdy treningi przewidziane są dwa razy dziennie, tj. od godz. 5.45 do 9.30 i od 14.15 do 17.45 od poniedziałku do piątku?

W przedstawionej sytuacji trenera można zatrudnić w ramach systemu przerywanego czasu pracy, jeśli pozwala na to układ zbiorowy pracy obowiązujący w danej jednostce. Jeżeli układ zbiorowy pracy nie został zawarty albo nie dopuszcza on możliwości wprowadzania systemu przerywanego czasu pracy, można ustalić indywidualny rozkład czasu pracy trenera albo zatrudnić go w zadaniowym czasie pracy.

System przerywanego czasu pracy może zostać wprowadzony wówczas, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (art. 139 k.p.). Świadczenie pracy w tym systemie odbywa się według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednak za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.

System organizacji treningów sportowych w jednostce budżetowej opisanej w pytaniu jest tak ukształtowany, że pierwszy trening odbywa się we wczesnych godzinach porannych, a drugi po południu. Między treningami trwa przerwa wynosząca 4 godziny i 45 minut. Przerwa jest o 15 minut krótsza niż wymagane maksimum 5 godzin. Zmienność dobowego zapotrzebowania na pracę trenerów oraz długość przerwy w wykonywaniu pracy uzasadniają zastosowanie przerywanego czasu pracy. Skoro jednak wprowadzenie systemu przerywanego czasu pracy zależy od postanowień układu zbiorowego pracy, to przed podpisaniem umowy z pracownikiem należy sprawdzić, czy układ na to zezwala.

Jeśli w układzie nie ma wzmianki na ten temat albo wręcz zastrzeżony został wyraźny zakaz ustanawiania przerywanego czasu pracy, można rozważyć ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy z trenerem. Dopuszczalność takich ustaleń zależy od złożenia przez pracownika pisemnego wniosku. Pracodawca nie może jednak wymuszać złożenia wniosku. W indywidualnym rozkładzie czasu pracy przerwa może być nieodpłatna. W wyroku z 19 listopada 2003 r. Sąd Najwyższy wskazał, że w granicach przepisów o czasie pracy strony stosunku pracy mają pewien zakres swobody, w ramach którego mogą ukształtować rozkład czasu pracy w sposób dogodny dla siebie. Wprowadzenie przez pracodawcę przerwy w pracy bez związku z potrzebami ekonomiczno-organizacyjnymi, lecz na wyłączne życzenie pracownika i w jego interesie, nie uzasadnia zapłaty wynagrodzenia za czas przerwy ani za czas świadczenia pracy po przerwie, zrekompensowany odpowiednim skróceniem czasu pracy przed przerwą (I PK 476/02, OSNP 2004/22/382).

Trzecią opcją jest zastosowanie zadaniowego czasu pracy. W tym wypadku należy rozważyć wszystkie wymogi wynikające z art. 140 k.p.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK