| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dodatkowa godzina pracy nauczyciela

Dodatkowa godzina pracy nauczyciela

W naszej szkole wicedyrektor jest zwolniony z realizacji 19. godziny. Czy pracując jednocześnie na 1/2 etatu w innej szkole, ma tam realizować 19. godzinę? Czy nauczyciel pracujący na pełnym etacie realizujący 19. godzinę, musi także realizować ją w innej szkole, gdzie zatrudnił się na część etatu?

Wicedyrektor, który jest zatrudniony dodatkowo w innej szkole w charakterze nauczyciela, ma obowiązek realizacji dodatkowej godziny w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia. Zasada ta dotyczy również nauczyciela zatrudnionego w dwóch placówkach. W każdej z nich realizuje te godziny w wymiarze odpowiednim do wymiaru zatrudnienia.

Realizację dodatkowych godzin na wszystkich nauczycieli nałożył art. 42 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). Dodatkowe godziny mają być dostosowane do potrzeb ucznia i albo będą rozwijać jego talenty, albo pomagać w przezwyciężaniu trudności w nauce. Należy wyraźnie podkreślić, że godziny te będą realizowane w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i nie będą dodatkowo opłacane.

Jeżeli nauczyciel będzie zatrudniony w niepełnym wymiarze, musi również realizować dodatkowe godziny proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. W przypadku gdy nauczyciel uzupełnia etat w innej placówce, dodatkowe godziny będą realizowane proporcjonalnie do realizowanego zatrudnienia w każdej z placówek.

Godziny te rozliczane są w ciągu 6 miesięcy, co ma umożliwiać realizację w ramach tych godzin różnych projektów. Jest to godzina dodatkowej pracy z dziećmi niewliczana do pensum, czyli do tzw. godzin przeznaczonych na prowadzenie zajęć lekcyjnych z uczniami. Ich realizacja nie ma wpływu na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia przez tych nauczycieli.

Dodatkowe godziny opiekuńczo-wychowawcze nie dotyczą dyrektorów i wicedyrektorów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowo- Akcyjna - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK