| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w listopadzie br. oblicza się w następujący sposób:

Krok 1

Mnożymy 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających do przepracowania w okresie rozliczeniowym:

w listopadzie br. są 4 tygodnie, a więc 4 tygodnie x 40 godz. = 160 godz.

Krok 2

Dodajemy do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku:

w listopadzie br. są 2 takie dni, tj. 29 i 30 listopada, a zatem 160 godz. + 16 godz. = 176 godz.

Krok 3

Odejmujemy od otrzymanej liczby godzin 8 godzin za każde święto występujące w listopadzie, które przypada w innym dniu niż niedziela:

w listopadzie br. są dwa takie święta (1 i 11 listopada), a zatem 176 godz. – 16 godz. = 160 godz.

Wymiar czasu pracy niepełnoetatowca ustalamy mnożąc pełny wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym przez wymiar etatu pracownika. Osoba zatrudniona na 2/5 etatu powinna przepracować 2/5 z wymiaru czasu pracy pełnoetatowca. Państwa pracownik ma zatem do przepracowania w listopadzie br. 64 godziny (160 godz. x 2/5 etatu).

Przy pracy we wskazanych w pytaniu dniach zawsze po 8 godzin (wtorki i środy) pracownik przepracuje 72 godziny (5 wtorków, 4 środy). W związku z tym w całym okresie rozliczeniowym dojdzie do przekroczenia wymiaru czasu pracy pracownika o te dodatkowe 8 godzin (godziny ponadwymiarowe). Zatem muszą Państwo wyznaczyć pracownikowi 1 dzień wolny, aby miał do przepracowania w tym miesiącu 64 godziny.

Inaczej będzie w stosunku do osób, które mimo świadczenia pracy w części wymiaru czasu pracy wykonują ją przez 5 dni w tygodniu (np. osoba zatrudniona na 1/2 etatu pracująca od poniedziałku do piątku po 4 godziny). W takim przypadku obniżenie wymiaru czasu pracy musi zostać połączone z zapewnieniem innego dnia wolnego w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Podstawa prawna

  • art. 129, art. 130 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK