| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy.

Udzielanie dni wolnych za pracę w niedziele i święta

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca jest zobowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy.

Termin udzielania dnia wolnego za pracę w niedzielę jest następujący:

  • w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
  • do końca okresu rozliczeniowego – jeżeli nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego w terminie wymienionym wyżej.

WAŻNE!

W zamian za pracę w inny ustawowo dzień wolny od pracy niż niedziela (święto) pracodawca zobowiązany jest udzielić dnia wolnego w terminie do końca okresu rozliczeniowego.

Podobnie jak w przypadku udzielania czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy za pracę w nadgodzinach pracodawca sam ustala dzień wolny w zamian za dozwoloną pracę w niedzielę lub święto. Pracownik może jedynie zgłaszać sugestie, jednak to pracodawca decyduje ostatecznie o terminie dnia wolnego.

Po ustaleniu „odbioru” dnia wolnego pracownik zobowiązany jest go wykorzystać. Uprawnienie do dnia wolnego powstaje niezależnie od liczby godzin zatrudnienia w dniu wolnym wynikającym z rozkładu (sytuacja ta jest identyczna jak przy udzielaniu dnia wolnego za pracę w dniu wolnym wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy).

W przypadku pracy w niedzielę lub święto udzielenie dnia wolnego jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z Kodeksu pracy i zbędne jest składanie przez pracownika dodatkowych wniosków o „odbiór” dnia wolnego.

Nieudzielenie w powyższych terminach dni wolnych od pracy skutkuje obowiązkiem zapłacenia pracownikowi wynagrodzenia za pracę wraz z dodatkiem za pracę w nadgodzinach przypadających w niedzielę lub święto, tj. z dodatkiem 100% (uchwała SN z 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05). Pracownikowi przysługuje jednak tylko jeden dodatek za każdą godzinę takiej pracy przewidziany w art. 15111 § 2 in fine lub § 3 k.p.

Podstawa prawna:

  • art. 1512 § 1 i § 2, art. 1513, art. 15111 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • uchwała SN z 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05, OSNP 2006/11–12/170).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK