| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy indywidualny rozkład czasu pracy może przewidywać odstępstwa od doby pracowniczej

Czy indywidualny rozkład czasu pracy może przewidywać odstępstwa od doby pracowniczej

Chciałbym, aby jeden z pracowników wykonywał pracę w godzinach (na przemian) od 8.00 do 16.00 i od 10.00 do 18.00. Czy na wniosek pracownika dotyczący indywidualnego rozkładu czasu pracy (art. 142 Kodeksu pracy) mogę ustalić taki rozkład czasu pracy, aby nie powodował on naruszenia doby pracowniczej?

Wniosek pracownika dotyczący wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy złożony na podstawie przepisów Kodeksu pracy nie może być podstawą do stosowania odstępstw od doby pracowniczej. Jeżeli jednak są Państwo przedsiębiorcą lub pracodawcą, który ucierpiał w wyniku powodzi, jaka wystąpiła w tym roku, mogą Państwo w tym zakresie zastosować przepisy ustawy antykryzysowej, które pozwalają na takie odstępstwa.

UZASADNIENIE

Na pisemny wniosek pracownika może być w stosunku do niego stosowany indywidualny rozkład czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym dana osoba jest objęta (art. 142 Kodeksu pracy). Indywidualny rozkład czasu pracy może polegać np. na zmianie godzin rozpoczynania i kończenia pracy czy nawet na zmianie dni pracy. Wniosek pracownika w tym zakresie nie może jednak prowadzić do zastosowania rozkładów czasu pracy naruszających dobę pracowniczą. Praca w indywidualnym rozkładzie czasu pracy może bowiem dotyczyć jedynie zmiany rozkładu czasu pracy, a nie innych kwestii związanych z czasem pracy (takich jak maksymalne normy czasu pracy, długość okresów wypoczynku czy maksymalna długość okresów rozliczeniowych przewidziana przez przepisy dla danego systemu czasu pracy).

W przedstawionej sytuacji rozwiązaniem może być wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy przez pracodawcę na podstawie przepisów antykryzysowych. W takim przypadku indywidualny rozkład czasu pracy może naruszać dobę pracowniczą. Prawo do skorzystania z rozwiązań zawartych w ustawie antykryzysowej mają jednak tylko pracodawcy, którzy są przedsiębiorcami. Możliwość ta nie dotyczy zatem pracodawcy, który nie jest przedsiębiorcą, np. urzędu gminy czy stowarzyszenia. Prawo do wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy naruszającego dobę pracowniczą na podstawie ustawy antykryzysowej uzyskali również przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku tegorocznej powodzi (art. 39 ustawy „powodziowej”).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »