| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy indywidualny rozkład czasu pracy może przewidywać odstępstwa od doby pracowniczej

Czy indywidualny rozkład czasu pracy może przewidywać odstępstwa od doby pracowniczej

Chciałbym, aby jeden z pracowników wykonywał pracę w godzinach (na przemian) od 8.00 do 16.00 i od 10.00 do 18.00. Czy na wniosek pracownika dotyczący indywidualnego rozkładu czasu pracy (art. 142 Kodeksu pracy) mogę ustalić taki rozkład czasu pracy, aby nie powodował on naruszenia doby pracowniczej?

Słowniczek:

Do celów rozliczania czasu pracy pracownika, przez dobę pracowniczą należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy). Przykładowo, doba „robocza” pracownika, który zaczyna pracę o godz. 8.00, kończy się o godz. 8.00 kolejnego dnia. W tym przedziale musimy dokonać rozliczenia zarówno dobowej normy czasu pracy, jak i minimalnego wypoczynku dobowego.

WAŻNE!

Indywidualny rozkład czasu pracy wprowadzony na podstawie ustawy antykryzysowej może naruszać przepisy o dobie pracowniczej.

Indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej, który przewiduje różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy, pracodawca może wprowadzić dla każdego pracownika. Przepisy antykryzysowe dają pracodawcy (przedsiębiorcy) możliwość narzucenia indywidualnych rozkładów czasu pracy pracownikom (przy możliwości odstępstwa od doby pracowniczej). Rozwiązanie to wprowadza się jednak w sformalizowany sposób:

  • w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi,
  • jeżeli u danego przedsiębiorcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, indywidualny rozkład wprowadza się w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego przedsiębiorcy.

Inaczej wprowadza się indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej, jeżeli pracownik:

  • opiekuje się dzieckiem do ukończenia przez nie 14. roku życia,
  • opiekuje się członkiem rodziny wymagającym jego osobistej opieki.

W takich przypadkach pracodawca ustala indywidualny rozkład czasu pracy na wniosek pracownika, który ma obowiązek uwzględnić (art. 11 ustawy antykryzysowej).

W tych dwóch przypadkach pracodawca może nie uwzględnić wniosku pracownika o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy jedynie wówczas, gdy nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez tę osobę. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku przedsiębiorca informuje pracownika na piśmie. Przy ustaleniu indywidualnego rozkładu czasu pracy na wniosek osoby, która spełnia powyższe warunki, ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie pracowniczej nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 10 ustawy antykryzysowej). W pełni zatem umożliwia to świadczenie pracy w rozkładach czasu pracy wskazanych przez Państwa w pytaniu.

Podstawa prawna

  • art. 128, art. 142 Kodeksu pracy,
  • art. 10 i art. 11 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035),
  • art. 39 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (Dz.U. Nr 123, poz. 835 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »