| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli

Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli

W naszym zakładzie praca jest wykonywana cały czas, a pracownicy przychodzą na zmiany według grafiku. Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy inne godziny rozpoczęcia pory, w której będzie się rozpoczynała niedziela w naszej firmie dla pracowników poszczególnych działów? Mamy wątpliwości, czy jest to dopuszczalne; czy pora rozpoczęcia niedzieli w firmie powinna być taka sama dla wszystkich pracowników.

Mimo pewnej swobody przy ustalaniu innych niż kodeksowe godzin rozpoczynania w zakładzie pracy niedzieli, przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości ustalenia kilku pór rozpoczynania i kończenia niedzieli dla różnych grup pracowników w tym samym zakładzie pracy. Przeciwnie, stanowią o jednej, jednolitej regulacji dotyczącej ram czasowych niedzieli w danym zakładzie pracy. Zatem różna regulacja ram czasowych niedzieli dla różnych grup pracowników tego samego pracodawcy nie jest dopuszczalna.

Konsekwencją ustalenia ram czasowych niedzieli jest obowiązek rekompensowania każdej godziny pracy przypadającej w tak wyznaczonych ramach niedzieli na zasadach przewidzianych dla pracy w niedzielę (art. 15111 § 1 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

W regulaminie pracy pracodawca określił ramy czasowe niedzieli w taki sposób, że obejmuje ona pracę od godz. 7.00 rano w niedzielę do godz. 7.00 rano w poniedziałek. W przypadku gdy pracownicy rozpoczną pracę o godz. 6.00 w poniedziałek, jedna godzina ich pracy będzie przypadać w niedzielę, a zatem powinna być rekompensowana na zasadach przewidzianych dla pracy niedzielnej. Pracownik powinien zatem otrzymać za 1 godzinę pracy w niedzielę inny dzień wolny od pracy (w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego w wymienionym terminie – do końca okresu rozliczeniowego). Jeśli nie ma możliwości zapewnienia takiego dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzin pracy przypadającą w niedzielę.

Podstawa prawna

  • art. 1519, art. 15110, art. 15111 § 1 pkt 1 i § 2 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK