| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Gdy czwartek jest dla pracownika dniem wolnym od pracy

Gdy czwartek jest dla pracownika dniem wolnym od pracy

Z harmonogramu czasu pracy pracownika wynika, że jego dzień wolny przypada w dzień powszechnie wolny od pracy, np. w Boże Ciało. Czy należy oddać pracownikowi dzień wolny za taki dzień?

Tak, w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy.

Sposób obliczania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym określa art. 130 k.p. Przy czym każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 k.p.). Jeżeli zatem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, dochodzi do sytuacji, gdy pomimo dwukrotnego obniżenia nominału czasu pracy (zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy) pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego w takim przypadku pracodawca ma obowiązek zaplanować w rozkładzie czasu pracy udzielenie innego dnia wolnego od pracy.

Jeżeli zatem święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy przypada w czwartek, który to dzień jest dla pracownika zgodnie z jego rozkładem czasu pracy dniem wolnym od pracy, wówczas pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony w terminie uzgodnionym z pracodawcą.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »