| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi za pracę w święto

Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi za pracę w święto

Pracownik, który jest zatrudniony na pełny etat w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, został wezwany do pracy w święto 5 kwietnia 2010 r. (drugi dzień Wielkiejnocy) z powodu konieczności usunięcia awarii. Pracował w godzinach od 10.00 do 13.00. Czy za pracę w święto należy mu się cały dzień wolny, nawet gdy taka praca trwała 3 godziny? W jaki sposób zrekompensować pracownikowi pracę w święto, jeżeli nie udzielimy mu dnia wolnego? Czy prawidłowo postąpiliśmy wzywając do pracy pracownika w celu usunięcia awarii w święto?

9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:

  • zakładach świadczących usługi dla ludności,
  • gastronomii,
  • zakładach hotelarskich,
  • jednostkach gospodarki komunalnej,
  • zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
  • jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę,
  • zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,

10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Za pracę w święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 dnia następnego, chyba że u danego pracodawcy w regulaminie pracy zostały ustalone inne godziny (art. 1519 § 2 k.p.).

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 1 k.p.).

Pracodawca w okresie rozliczeniowym czasu pracy musi zachować m.in. zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Z tytułu pracy w święto 5 kwietnia 2010 r. (drugi dzień Wielkiejnocy) pracownikowi należy zapewnić inny dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym to święto wystąpiło(art. 15111 § 1 k.p.). Nawet za jedną godzinę pracy w święto pracownik powinien otrzymać dzień wolny w okresie rozliczeniowym, w którym to święto wystąpiło.

Państwa pracownik pracował 3 godziny drugiego dnia Wielkiejnocy. Za tę pracę powinien otrzymać cały dzień wolny. Zatem nie wypracuje pełnego wymiaru czasu pracy w kwietniu, ponieważ w kwietniu 2010 r. przy pełnym wymiarze czasu pracy do wypracowania jest 168 godzin, a pracownik — w związku z udzieleniem mu dnia wolnego — przepracuje 163 godziny. Za czas nieprzepracowany nie przysługuje wynagrodzenie, chyba że inaczej stanowią przepisy prawa pracy (art. 80 k.p.). Jednak pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi wykonywania pracy w pełnym, wynikającym z umowy wymiarze czasu pracy. W przypadku pracy w święto przez 3 godziny należy mu zatem wypłacić wyrównanie normalnego wynagrodzenia za niewypracowane 5 godzin, obliczone tak jak wynagrodzenie za przestój. Pracownikowi przysługuje więc wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania — 60% wynagrodzenia. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK