REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób oddać pracownikom dzień wolny za święto, które przypada w sobotę

P. Kuźniar Aleksander
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy. Pracują od poniedziałku do piątku. Kilku z nich jest zatrudnionych na niepełny etat. Niepełnoetatowcy również pracują codziennie przez 5 dni w tygodniu. Czy pracownikom pełnoetatowym i niepełnoetatowym muszę oddać dzień wolny za święto 1 maja, które przypada w tym roku w sobotę? Co w sytuacji, gdy niektórzy pracownicy będą przebywali 1 maja br. na zwolnieniach lekarskich? Czy jeżeli nie oddam pracownikom dnia wolnego, będę musiał zapłacić im dodatek w wysokości 100%?

Zarówno pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, jak i pracującym na część etatu, w zamian za święto przypadające w sobotę 1 maja br. należy udzielić innego dnia wolnego od pracy. Przebywanie pracownika 1 maja na zwolnieniu lekarskim nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wyznaczenia mu innego dnia wolnego od pracy za ten dzień. W przypadku nieoddania pracownikom pełnoetatowym dnia wolnego dojdzie do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, za co będzie im przysługiwać wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem. Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze trzeba będzie wypłacić wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową i ewentualnie, jeżeli wynika to z umowy o pracę, dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika o 8 godzin następuje z tytułu każdego święta występującego w okresie rozliczeniowym i przypadającego w innym dniu niż niedziela (art. 130 Kodeksu pracy). Nie ma przy tym znaczenia wymiar etatu, na jaki jest zatrudniony pracownik. Oznacza to, że każdemu pracownikowi wykonującemu pracę od poniedziałku do piątku przez stałą liczbę godzin (niezależnie od wymiaru zatrudnienia) za święto 1 maja będzie przysługiwał dzień wolny od pracy w tygodniu. Pracownicy będą mieli sobotę 1 maja 2010 r. wolną z tytułu święta, a nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Zatem trzeba będzie oddać im dodatkowy dzień wolny, który będzie dla pracowników dniem wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.


Obliczenie wymiaru czasu pracy w maju 2010 r.:

Krok 1. Obliczamy godziny wynikające z liczby pełnych tygodni w miesiącu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

40 godzin mnożymy przez liczbę pełnych tygodni, jakie są do przepracowania w maju br., czyli 40 godzin × 4 tygodnie = 160 godzin.

Krok 2. Dodajemy godziny z tytułu dni roboczych wykraczających poza pełne tygodnie

Do otrzymanej liczby godzin dodajemy 8 godzin z tytułu dni wykraczających poza pełne tygodnie, które przypadają od poniedziałku do piątku. W maju jest jeden taki dzień, tj. 31 maja, czyli 160 godzin + 8 godzin (za 31 maja) = 168 godzin.

Krok 3. Odejmujemy święta

Od otrzymanej liczby godzin odejmujemy 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w innym dniu niż niedziela. W maju br. są dwa takie święta  1 maja i 3 maja, czyli 168 godzin  16 godzin = 152 godziny.

Krok 4. Obliczamy wymiar czasu pracy dla niepełnoetatowca

W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. 1/2 etatu)  ostatnim działaniem będzie pomnożenie obliczonego wymiaru czasu pracy przez wymiar etatu pracownika. Zatem 152 godziny x 1/2 etatu = 76 godzin.

Przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim 1 maja nie ma znaczenia, jeśli chodzi o obowiązek udzielenia mu innego dnia wolnego w zamian za to święto. Wynika to z tego, że przy obliczaniu obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym należy go obniżyć o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. zwolnienia lekarskiego), które przypadają do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy (art. 130 § 3 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca jako dzień wolny od pracy za 1 maja (sobota) wyznaczył 31 maja. Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy wykonuje pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin. W maju br. przebywał na zwolnieniu lekarskim od 1 do 9 maja 2010 r. włącznie. Zatem jego wymiar czasu pracy ulegnie w związku z chorobą obniżeniu jedynie o 32 godziny (za 4, 5, 6, 7 maja), tj. o dni, w których zgodnie z rozkładem czasu pracy wykonywałby pracę, gdyby był zdrowy. 31 maja br. będzie zatem dla niego tak samo dniem wolnym od pracy, jak dla pozostałych pracowników, którzy nie chorowali w tym miesiącu. Nakazanie pracownikowi pracy 31 maja spowodowałoby przekroczenie przez niego średniotygodniowej normy czasu pracy i konieczność wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Pracownik bowiem (przy założeniu, że w pozostałe dni robocze do końca maja br. będzie pracował) przepracuje w maju 120 godzin (152 godziny  32 godziny z tytułu choroby = 120 godzin). Gdyby pracownikowi nie udzielono dnia wolnego 31 maja, wypracowałby w tym miesiącu 128 godzin.


Niejednokrotnie pracodawcy mają problem z podobną sytuacją, kiedy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w dniu, który został mu udzielony za święto przypadające w sobotę. Powstaje bowiem pytanie, czy należy pracownikowi udzielić w związku z tym innego dnia wolnego. Kwestia ta przedstawia się identycznie jak w powyższym przypadku i wynika również z przyjętego przez Kodeks pracy sposobu obliczania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy. Choroba pracownika w dniu wolnym, udzielonym za 1 maja, nie upoważnia go do otrzymania dodatkowo innego dnia wolnego.

PRZYKŁAD

Pracodawca ustalił dla pracowników 31 maja 2010 r. dniem wolnym w zamian za święto przypadające w sobotę 1 maja br. Jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim od 24 maja do 6 czerwca 2010 r. Pracodawca nie będzie musiał wyznaczać dla tego pracownika innego dnia wolnego od pracy za 1 maja. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy nie ulegnie zmniejszeniu za 31 maja br., ponieważ pracownik nie miał obowiązku wykonywania pracy w tym dniu zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

W przypadku nieoddania pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę, dojdzie do przekroczenia obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Pracownik ten będzie zatem wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Za taką pracę przysługuje wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem (art. 1511 § 2 Kodeksu pracy).

Natomiast nieoddanie pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy dnia wolnego za święto spowoduje pracę ponadwymiarową, za którą pracownikom przysługuje normalne wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania. Jeżeli pracodawca ustalił z pracownikiem niepełnoetatowym, że przysługuje mu dodatek taki jak za godziny nadliczbowe już po przekroczeniu wymiaru etatu, jaki go obowiązuje, to również trzeba mu będzie oprócz normalnego wynagrodzenia taki dodatek wypłacić za nieoddanie dnia wolnego z tytułu święta (art. 151 § 5 Kodeksu pracy). Będzie on przysługiwał w wysokości 50% wynagrodzenia. Dodatek w wysokości 100% należy się bowiem niepełnoetatowcom tylko wówczas, gdy pracują ponad swój wymiar etatu:

  • w niedzielę i święto,
  • w nocy,
  • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w święto lub w niedzielę.

Podstawa prawna:

  • art. 130, art. 1511 § 2, art. 151 § 5 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA