| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak udzielać dni wolnych pracownikom pracującym na zmiany

Jak udzielać dni wolnych pracownikom pracującym na zmiany

Moja firma funkcjonuje 7 dni w tygodniu, a pracownicy pracują w systemie zmianowym. Z tego względu mają oni ruchome dni wolne od pracy. Jak udzielać dni wolnych pracownikowi, który np. schodzi ze zmiany roboczej trwającej w godz. od 22.00 do 6.00? Czy osoba ta może rozpocząć pracę w kolejnym dniu o godz. 6.00?

W przypadku Państwa pracowników pracujących na zmiany dzień wolny powinien być liczony jako 24 godziny od zakończenia doby pracowniczej. Jeżeli pracownik pracuje w godz. od 22.00 do 6.00, to doba pracownicza zakończy się o godz. 22.00 w dniu, w którym pracownik zakończył zmianę roboczą. Od tej godziny liczymy 24 godziny jako dzień wolny. Pracownik nie może więc rozpocząć pracy w kolejnym dniu o godz. 6.00.

UZASADNIENIE

 Przepisy prawa pracy wymagają, aby pracownik pracował w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (art. 129 § 1 Kodeksu pracy). Przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy oznacza, że praca nie musi być wykonywana każdego tygodnia przez równo 5 dni, ale że musi zostać zachowana średnio taka właśnie liczba dni pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

W przedstawionej sytuacji podstawowe znaczenie ma to, w jaki sposób liczymy czas dnia wolnego wynikającego z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Nie można przyjąć, że jest to dzień kalendarzowy (w godz. od 0.00 do 24.00), gdyż w żaden sposób nie dałoby się tego powiązać z systemem pracy zmianowej.

Do ustalenia, jak oddawać dni wolne pracownikom pracującym na zmiany, pomocna jest definicja doby pracowniczej. Do celów rozliczania czasu pracy pracownika, przez dobę pracowniczą należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy). Doba pracownika, który pracuje w godz. od 22.00 do 6.00, zaczyna się zatem o godz. 22.00 i kończy o godz. 22.00 w dniu, w którym zakończył zmianę roboczą. Doba pracownicza ma bardzo istotne znaczenie do rozliczenia dobowej normy czasu pracy, a w konsekwencji do określenia pracy w godzinach nadliczbowych. Wyznacza również przedział czasowy, w jakim ma zostać zapewniony co najmniej 11-godzinny minimalny wypoczynek.

reklama

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »