| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak udzielać dni wolnych pracownikom pracującym na zmiany

Jak udzielać dni wolnych pracownikom pracującym na zmiany

Moja firma funkcjonuje 7 dni w tygodniu, a pracownicy pracują w systemie zmianowym. Z tego względu mają oni ruchome dni wolne od pracy. Jak udzielać dni wolnych pracownikowi, który np. schodzi ze zmiany roboczej trwającej w godz. od 22.00 do 6.00? Czy osoba ta może rozpocząć pracę w kolejnym dniu o godz. 6.00?

Nie można uznać, że pojęcia doby pracowniczej i dnia wolnego wynikającego z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy mogą być odmiennie traktowane oraz że dzień wolny zostanie udzielony w trakcie doby pracowniczej.

WAŻNE!

Pracownik powinien mieć dzień wolny liczony od zakończenia doby pracowniczej.

Jeżeli przyjmiemy, że pracownik powinien mieć zapewniony dzień wolny jako 24 godziny od godziny, w której zakończył pracę, to w rzeczywistości jego odpoczynek dobowy byłby ograniczony. Pracownik ma bowiem mieć zapewniony co najmniej 11-godzinny wypoczynek w każdej dobie, w której świadczy pracę (art. 132 § 1 Kodeksu pracy). Ponadto ma otrzymać odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym. Pracownik musi mieć zapewnioną w przyjętym okresie rozliczeniowym łącznie przynajmniej taką samą liczbę dni wolnych od pracy, jak liczba przypadających w tym czasie niedziel, świąt i dni wolnych od pracy wynikających ze średnio 5-dniowego tygodnia pracy (art. 147 Kodeksu pracy).

Należny pracownikowi dzień wolny od pracy (24 godziny) następuje po zakończeniu 24-godzinnej doby pracowniczej, w której pracownik wykonywał pracę. Takie stanowisko w tej sprawie prezentują również Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

PRZYKŁAD

Pracownik pracował od poniedziałku do piątku na trzeciej zmianie w godz. od 22.00 do 6.00. Pracodawca udzielił mu 2 dni wolnych od godz. 22.00 w sobotę do godz. 22.00 w niedzielę i od godz. 22.00 w niedzielę do godz. 22.00 w poniedziałek. Pracownik stawił się do pracy na godz. 22.00 w poniedziałek. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 128, art. 129, art. 132–133, art. 147 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK