| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Kiedy pracodawcy nie muszą przestrzegać doby pracowniczej

Kiedy pracodawcy nie muszą przestrzegać doby pracowniczej

W naszej firmie organizujemy pracę tak, aby nie było nadgodzin. Zatrudniamy m.in. kilku magazynierów, których charakter pracy często wymaga przychodzenia do pracy o różnych porach dnia. Aby nie było nadgodzin, ustalaliśmy im indywidualny rozkład czasu pracy, po wcześniejszym złożeniu przez nich pisemnego wniosku o jego ustalenie. Czy jest możliwe, aby pracodawca bez wniosku pracownika mógł ustalić mu indywidualny rozkład czasu pracy tak, aby ponowne wykonywanie pracy przez niego w tej samej dobie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych?

Tak, jest to obecnie dopuszczalne. Pracodawca może bez wniosku pracownika wprowadzić rozkład czasu pracy w ramach tzw. ustawy antykryzysowej tak, aby ponowne wykonywanie pracy przez niego w tej samej dobie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Dzięki ustawie antykryzysowej pracodawca ma możliwość wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy bez wniosku pracownika. Rozkład ten może być ustalony w sposób odbiegający od tradycyjnego harmonogramu. Ustawa antykryzysowa wprowadziła bowiem regulację, która pozwala na podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy, która nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych (art. 10 ust. 1 ustawy antykryzysowej). Oznacza to, że stosowanie indywidualnego czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej może naruszać dobę pracowniczą. Pracownik może więc rozpocząć ponownie pracę wcześniej niż przed upływem kolejnych 24 godzin przypadających od godziny rozpoczęcia przez niego pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje pracę w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej. Jego rozkład czasu pracy przewiduje rozpoczynanie pracy w poniedziałki, środy i piątki od godziny 7.00, a we wtorki i czwartki od godziny 6.00. Pracownicza doba poniedziałkowa, środowa i piątkowa kończy się więc o godz. 7.00 odpowiednio we wtorek, czwartek i sobotę. Pracownik we wtorki i czwartki rozpoczyna jednak pracę już o godz. 6.00, tj. w tej samej dobie pracowniczej. Przekracza tym samym 8-godzinną normę dobową. Mimo to 9. godzina pracy w tej samej dobie nie będzie traktowana jak godzina nadliczbowa.

Należy jednak pamiętać, że wykonywanie pracy w rozkładzie czasu pracy ustalonym zgodnie z wyżej wskazanymi zasadami nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego (art. 10 ust. 2 ustawy antykryzysowej).

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje pracę w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej. Rozkład czasu pracy przewiduje wykonywanie pracy w następujący sposób:

od poniedziałku do wtorku w godzinach od 10.00 do 18.00,

od środy do piątku w godzinach od 6.00 do 14.00.

Zatem po przepracowaniu 8 godzin w poniedziałek pracownik ma 16 godzin odpoczynku (od godz. 18 w poniedziałek do godz. 10 we wtorek), zanim przyjdzie do pracy następnego dnia. Z kolei po przepracowaniu 8 godzin we wtorek, w środę pracownik przychodzi po 12 godzinach odpoczynku (od godz. 18.00 we wtorek do godz. 6.00 w środę). Natomiast po przepracowaniu 8 godzin w środę, w czwartek pracownik przychodzi do pracy po 16 godzinach odpoczynku (od godz. 14.00 w środę do godz. 6.00 w czwartek). Taki sam odpoczynek (16 godzin) przysługuje pracownikowi, jeśli podejmuje pracę o godz. 6.00 w piątek. Taki rozkład czasu pracy jest prawidłowy.

reklama

Autor:

radca prawny z Kancelarii „Nowakowski i Wspólnicy” w Toruniu

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »