| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Kiedy pracodawcy nie muszą przestrzegać doby pracowniczej

Kiedy pracodawcy nie muszą przestrzegać doby pracowniczej

W naszej firmie organizujemy pracę tak, aby nie było nadgodzin. Zatrudniamy m.in. kilku magazynierów, których charakter pracy często wymaga przychodzenia do pracy o różnych porach dnia. Aby nie było nadgodzin, ustalaliśmy im indywidualny rozkład czasu pracy, po wcześniejszym złożeniu przez nich pisemnego wniosku o jego ustalenie. Czy jest możliwe, aby pracodawca bez wniosku pracownika mógł ustalić mu indywidualny rozkład czasu pracy tak, aby ponowne wykonywanie pracy przez niego w tej samej dobie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych?

Możliwość wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej przysługuje każdemu przedsiębiorcy, a nie tylko tym przedsiębiorcom, którzy mają kłopoty ekonomiczne (art. 3 ust. 2 ustawy antykryzysowej).

WAŻNE!

Prawo wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej przysługuje wszystkim pracodawcom, którzy są przedsiębiorcami.

Ustawa antykryzysowa przewiduje specjalną procedurę wprowadzenia indywidualnego rozkładu czasu pracy.

Po uzyskaniu akceptacji przedstawicielstwa pracowników pracodawca może wprowadzić ten rozkład jednostronnie, bez zgody poszczególnych pracowników, których będzie on dotyczył.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z przedstawicielami pracowników porozumienie, w którym wyrazili oni zgodę na wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy dla 3 magazynierów zatrudnionych u tego przedsiębiorcy. Po zawarciu tego porozumienia pracodawca poinformował magazynierów, że od przyszłego tygodnia będą rozpoczynać pracę w innych godzinach i wręczył im harmonogramy, w których szczegółowo były określone godziny pracy każdego z nich. Pracownicy zapoznali się z harmonogramami i od nowego tygodnia rozpoczęli pracę według określonych w nich zasad. Takie postępowanie było prawidłowe.

Procedura wprowadzania indywidualnego rozkładu czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej

Podstawa praw

  • art. 3 ust. 2, art. 10 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035),
  • art. 128 § 3 pkt 1, art. 142 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

radca prawny z Kancelarii „Nowakowski i Wspólnicy” w Toruniu

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK