| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Obniżenie wymiaru czasu pracy

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Jedna z pracownic zainteresowana jest obniżeniem wymiaru czasu pracy zamiast korzystania z urlopu wychowawczego zgodnie z art. 1867 k.p. Pracownica wnioskuje o obniżenie czasu pracy z całego etatu do 1/2 etatu. Chciałaby pracować przez 8 godzin dziennie przez połowę miesiąca, aż do wypracowania obowiązującego ją wymiaru czasu pracy (w zakładzie pracy jest 1-miesięczny okres rozliczeniowy), natomiast pracodawca wolałby, aby pracownica pracowała codziennie przez 4 godziny. Czy pracodawca zobowiązany jest uwzględnić zaproponowany przez pracownicę harmonogram czasu pracy, czy raczej zależy to całkowicie od jego decyzji? Czy w razie obniżenia wymiaru czasu pracy wynagrodzenie pracownicy może być obniżone? Czy brak możliwości wprowadzenia zaproponowanego przez pracownicę harmonogramu czasu pracy uzasadnia rozwiązanie z nią umowy o pracę?

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mogłaby korzystać z takiego urlopu (art. 1867 k.p.). Obowiązkiem pracodawcy jest uwzględnienie wniosku pracownicy.

Złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy powoduje konieczność ustalenia dla pracownicy nowego rozkładu czasu pracy. Należy pamiętać, że ustalenie nowego rozkładu czasu pracy stanowi uprawnienie wyłącznie pracodawcy. Co prawda art. 1867 k.p. nie nakazuje w tym przypadku uwzględnienia zaproponowanego przez pracownicę nowego rozkładu czasu pracy. Wydaje się jednak, że ze względu na cel tego przepisu porozumienie między pracodawcą a pracownicą w tym zakresie byłoby jak najbardziej wskazane.

Obniżenie wymiaru czasu pracy powoduje również obniżenie wynagrodzenia pracownicy.

Odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości rozwiązania z pracownicą umowy o pracę, należy wskazać na art. 1868 k.p. Przepis ten zakazuje pracodawcy wypowiadania bądź rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą uprawnioną do urlopu wychowawczego, która złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Okres ochronny trwa do dnia powrotu pracownicy do nieobniżonego czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Pracodawca może w tym czasie rozwiązać umowę o pracę tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W opisanym przypadku powyższe przesłanki nie zostały spełnione, co oznacza, że nie można z pracownicą rozwiązać umowy o pracę.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »