| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć godziny pracy pracownika w przypadku zmiany czasu zimowego na letni

Jak rozliczyć godziny pracy pracownika w przypadku zmiany czasu zimowego na letni

W związku ze zmianą czasu zimowego na letni 29 marca br. przestawimy zegary z godziny 2.00 na godz. 3.00. Pracownicy w naszym zakładzie pracy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Praca jest trzyzmianowana. Jak w takiej sytuacji rozliczyć godziny pracy pracowników zatrudnionych w porze nocnej?

Oprócz wynagrodzenia za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, pracownikom przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej. Dodatek ten przysługuje za każdą godzinę pracy przypadającą w tej porze. W przypadku zatem, gdy pracownicy w dobie pracowniczej przypadającej z 28 na 29 marca 2009 r. przepracują o jedną godzinę mniej niż zwykle, dostaną dodatki tylko za przepracowane godziny. Dodatek ten nie będzie im przysługiwał za niedopracowaną godzinę.

PRZYKŁAD

Pracownik z 28 na 29 marca 2009 r. ma zaplanowaną pracę w godzinach od 22.00 do 10.00. Pora nocna przypada w godzinach od 22.00 do 6.00. Pracownik ten otrzyma więc dodatek z tytułu pracy w porze nocnej za 7 godzin. Tyle bowiem godzin wypracował w tej porze w omawianej dobie.

Nie ma jednak prawnych przeciwwskazań, aby pracodawca, mimo zmiany czasu pracy w dniu, w którym ta zmiana następuje, polecił pracownikom pracę w normalnym wymiarze.

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje w równoważnym systemie czasu pracy po 12 godzin. Pracodawca, mając na uwadze zmianę czasu pracy z zimowego na letni, w harmonogramie czasu pracy zaplanował temu pracownikowi pracę z 28 na 29 marca 2009 r. w godz. od 20.00 do 9.00. W związku ze zmianą czasu pracownik, pracując w ustalonych godzinach, przepracuje w tej dobie 12 godzin.

Taka organizacja czasu pracy spowoduje, że pracownicy wypracują pełny obowiązujący ich wymiar czasu pracy, a co za tym idzie, pracodawca zapłaci im wynagrodzenie za przepracowany czas.

Należy pamiętać, że wypełniając kartę ewidencji czasu pracy, co do zasady, pracodawca ma obowiązek podawać faktyczną liczbę przepracowanych godzin. Tak więc osobie, której praca rozpoczęła się 28 marca (w sobotę) o godz. 22.00, a zakończyła 30 marca (w niedzielę) o godz. 6.00, należy wpisać w karcie 7 godzin. W celu przejrzystości dokumentów, pracodawca powinien jednak odnotować w ewidencji „brakującą” godzinę. W tym celu jako liczbę przepracowanych godzin może przykładowo wpisać „7+1”.

WAŻNE!

W ewidencji czasu pracy należy podać faktyczną liczbę godzin przepracowaną przez pracownika w okresie, kiedy nastąpiła zmiana czasu.

Podstawa prawna:

  • art. 94 pkt 2, art. 1518 Kodeksu pracy,
  • § 1 rozporządzenia z 23 grudnia 2008 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009-2011 (DzU nr 236, poz. 1627).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK